Co jeść po zabiegu usunięcia pęcherzyka żółciowego?

Witam, moja mama jest po zabiegu usunięcia woreczka żółciowego. Zabieg został wykonany w lutym tego roku, poprzez 3 nacięcia usunięto jej laparoskopem woreczek.Już przed zabiegiem bardzo schudła,myślała że po zabiegu uda jej się wrócić do w miarę normalnej wagi,jednak ciągle pomimo tak długiego okresu jaki minął od zabiegu nadal nie może jeść tego co chce i po każdym posiłku boli ją brzuch i nawet czasami w nocy. Nie przytyła od tego czasu na tyle dużo by jej samopoczucie się poprawiło. Dlatego też bojąc się ciągłego bólu po jedzeniu sięga tylko po serki i bardzo małe ilości pożywienia.Proszę o radę

Ewa Zawidzka Dietetyk, Wrocław

Witam serdecznie,

Dieta po usunięciu woreczka to dieta lekkostrawna z ograniczeniem tłuszczu. Ważne są regularne, niewielkie posiłki, jedzone powoli i w spokoju.

Przede wszystkim należy unikać produktów, które wywołują niekorzystne objawy, u każdego pacjenta jest to ustalane indywidualnie.

Ograniczyć trzeba niektóre warzywa i owoce (pomidory i ich przetwory, warzywa cebulowe, strączkowe, cytrusy), tłuste mięsa, wędliny, podroby, tłuste sery, pikantnych przypraw, dań na wywarach z kości, kawę, mocną herbatę, miętę, napoje gazowane.

Wskazane są jasne produkty zbożowe, lekki nabiał, chude mięsa, wędliny i ryby, owoce i warzywa, po których nie odczuwamy żadnych dolegliwości.

Metody przyrządzania potraw to gotowanie, gotowanie na parze, duszenie, pieczenie, niewskazane jest smażenie na tłuszczu.

Oprócz tego warto pamiętać o jedzeniu na siedząco i unikaniu leżenia po posiłku.

Każdy przypadek jest inny, więc warto zwrócić się o radę do lekarza prowadzącego i dietetyka, z którym będzie się wprowadzać poszczególne produkty, obserwując reakcję organizmu.

Pozdrawiam
Ewa Zawidzka