Co jeść przy biegunce, mdłościach i osłabieniu?

Witam. W poniedziałek pojawiły się u mnie objawy-głośna perstaltyka jelit, przelewania w jelitach, biegunka, mdłości, osłabienie. Przez dwa dni nie jadłam nic oprócz płynnych, lekkich pokarmów i objawy prawie ustąpiły. Niestety trzeciego dnia zjadłam normalny obiad i biegunka wróciła. Przez jaki okres czasu mam zachować ścisła dietę i co powinnam wtedy jeść? Ile jeszcze mogą utrzymywać się objawy?

Witam
Proszę udać się do lekarza w celu diagnozy przyczyny wymienionych objawów. Dieta przy biegunce powinna być lekkostrawna, zawierająca gotowane warzywa (marchew, ryż) i owoce np. pieczone jabłko, jasne pieczywo (sucharki). Należy pamiętać o nawadnianiu organizmu.
Pozdrawiam

Mgr Monika Frank Dietetyk, Poznań

Dzień dobry,
Przede wszystkim należałoby ustalić przyczynę biegunki – od tego zależy czas jej trwania, dlatego bez badania nie da się określić jak długo będą utrzymywać się objawy. Najlepiej udać się do lekarza – biegunka może być przyczyną wielu różnych chorób. Lekarz pomoże dobrać odpowiedni sposób leczenia. Natomiast jeśli chodzi o dietę: przy tej dolegliwości przede wszystkim należy pamiętać o dwóch rzeczach, częstym nawadnianiu organizmu i produktach lekkostrawnych. Proszę unikać błonnika, tj. wybierać jasne pieczywo, owoce i warzywa pozbywać skórki i nie jeść ich w całości - można piec, gotować, robić koktajle, czy musy, trzeć (marchew, jabłko). Proszę nie wybierać grubych kasz - może spożywać Pani kasze drobne i biały ryż. Przy biegunce nie spożywa się tłustych mięs i serów (w tym pleśniowych, sera żółtego, tłustych twarogów), tłustego mleka, jaj gotowanych na twardo i bezwzględnie unika się smażenia. Proszę jeść powoli, dokładnie przeżuwać, a najlepiej jeść posiłki w stanie płynnym lub półpłynnym i pamiętać o piciu wody.

Odpowiedź dla Ciebie opracował zespół poradni Mój Dietetyk w Poznaniu. Zachęcamy do skorzystania z indywidualnej porady żywieniowej (w gabinecie stacjonarnym lub online), w ramach której dietetyk przygotuje dietę dostosowaną do stanu zdrowia i trybu życia.

Zapraszamy do kontaktu, istnieje możliwość skorzystania również z porady on-line – bez wychodzenia z domu!

Pozdrawiam serdecznie!
Monika Frank, Dietetyk
www.poznan.mojdietetyk.pl
poznan@mojdietetyk.pl
tel. 696 884 351

warto również przeczytać: http://www.mojdietetyk.pl/artykuly/dieta-watrobowa-co-jesc-a-czego-unikac.html?c=3