Co jeść żeby poziom erytrocytów w ciąży się podniósł?

Witam serdecznie! Jestem w 27. tygodniu ciąży i robiąc wyniki wyszło mi, że mam za niski poziom leukocytów i anemię - lekarz przepisał mi żelazo raz dziennie, na czczo. A moje pytanie brzmi: co powinnam jeść, żeby ten poziom się podniósł?

Drugie moje pytanie dotyczy krzywej cukrzycowej, ponieważ mam zbyt duże skoki cukru. Błam u diabetologa, mierzę sobie cukier, jem to, co zalecił, a mimo wszystko ten cukier skacze - proszę mi powiedzieć, jak to ma wpływ na dziecko? Mało tego: 2 kg schudłam w ciągu dwóch tygodni. Pozdrawiam.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Rozumiem, że chodziło Pani o niski poziom erytrocytów, z którym związana jest anemia. Leukocyty, tzw. białe krwinki, związane są z procesami zapalnymi w organiźmie, a niepokojący jest ich wysoki poziom.

Aby pozbyć się anemii w ciąży powinna Pani dostarczyć swojemu organizmowi dużo żelaza oraz kwasu foliowego i witaminy B12. Należy jeść takie produkty jak krwista wołowina, wątróbka czy kaszanka, przy czym powinny być to produkty dokładnie obrobione termicznie, z uwagi na ryzyko zakażenia toksoplazmozą czy bakteriami. Z drugiej strony powinna Pani jeść dużo zielonych warzyw (brokuły, fasolka szparagowa, brukselki) oraz owoców. Proszę wyeliminować kompletnie z diety słodycze.

Cukrzyca ciążowa nie jest tak groźna dla dziecka jak zwykła cukrzyca. Dzieje się tak dlatego, że rozwija się zwykle w drugim i trzecim trymestrze ciąży, kiedy płód posiada już wykształcone wszystkie najważniejsze organy. Niemniej jednak bardzo ważne dla prawidłowego przebiegu ciąży jest monitorowanie poziomu cukru i utrzymywanie go na stabilnym, niskim poziomie.

Jeżeli będzie to niemożliwe za pomocą samej diety, powinna Pani skonsultować się z lekarzem diabetologiem i swoim ginekologiem. Wystąpienie cukrzycy ciążowej może oznaczać, że w przeciągu kilku lat rozwinie się u Pani cukrzyca, stąd warto nawyki żywieniowe wyrobione podczas ciąży zachować również na później.

Pozdrawiam serdecznie!