Co jeść aby przytyć ? Dieta lekkostrawna

Cześć, mam 14 lat, ważę 60,5kg i mam wzrost 173.2. BMI mam dobre, lecz muszę przytyć z przyczyny mojej choroby. Muszę jeść jedzenie lekkostrawne i sporo przytyć. Co mam jeść, jakie dania by przytyć?

Mgr Maria Kreid Dietetyk, Warszawa

Twoje BMI wynosi 20,06. Nie podałaś/łeś czy jesteś chłopcem czy dziewczyną i nie ma informacji z powodu jakiej choroby musisz przytyć. Dla dziewcząt i chłopców w wieku 14 lat takie BMI jest prawidłowe - blisko 50 percentyla.

Standardowa dieta na przytycie (o ile nie występują inne dolegliwości) opiera się na produktach tj: białe pieczywo, pełnotłuste przetwory mleczne, orzechy, suszone owoce, produkty mączne (kluski, pierogi, makarony), chude mięso, tłuste morskie ryby, świeże warzywa i owoce, jaja. Do potraw można dodawać dodatkowe porcje orzechów, mleka w proszku, oliwy z oliwek lub oleju rzepakowego niskoerukowego.

Jednak do lekkostrawnych produktów nie należą orzechy, suszone owoce i tłuste ryby oraz ponadto nasiona roślin strączkowych, surowe owoce i warzywa (możesz zastąpić je gotowanymi, przecieranymi), w diecie lekkostrawnej należy także zrezygnować z żółtka jaja.

Należy także pamiętać o spożywaniu 5 regularnych posiłków w ciągu dnia, a między nimi dozwolone jest pojadanie ww. produktów.

Pozdrawiam