Co jest powodem bardzo nieregularnych miesiączek?

Witam! Moim problemem są bardzo nieregularne miesiączki, otóż ostatnią miesiączkę miałam 3 września 2010r. a dzisiaj jest 30 stycznia 2011r. i nadal jej nie mam chociaż od 2 dni mam brązowe plamienia pobolewa mnie podbrzusze i mam kłucia raz w lewym jajniku raz w prawym. Wcześniej tak 2 razy na miesiąc pobolewał mnie brzuch, miałam swoje humory i myślałam, że nadejdzie w końcu ten okres ale nic. Pierwszy okres dostałam w wieku 13 lat i od tamtej pory miałam z 2-3 razy regularną miesiączkę. Nie zwracałam uwagi na to nie przejmowałam się ponieważ mówiłam sobie, że jestem jeszcze w takim wieku, że to jest normalne, że musi mi się to jeszcze wyregulować, ale teraz przejmuję się bardziej bo mam 17 lat i mam takie problemy! Ogólnie przerwy w miesiączkach mam różne, najmniej to kilka dni spóźnienia (choć rzadko się to zdarza) do kilku miesięcy (teraz jest mój "rekord" bo nie mam miesiączki od prawie 5 miesięcy). Nie współżyję, jestem dziewicą, mam dość stresujący tryb życia (szkoła,dom itp.) jestem też osobą o charakterze bardzo wybuchowym, nerwowym, wystarczy że coś mnie zdenerwuje to jestem taka nerwowa i nie miła dla wszystkich przez cały dzień :( ale ja inaczej nie mogę tego pohamować, brałam tabletki na uspokojenie ale nic... Przez te ostatnie kilka miesięcy nie stosowałam żadnych diet, jadłam regularnie, małe ilości lecz często, żadnych słodyczy, fast foodów, itp. Mam zamiar wybrać się do ginekologa bo to mi nie daje spokoju, boję się że jestem bezpłodna albo mam jakieś mięśniaki czy też będę miała problem z zajściem w ciążę :( Proszę o pomoc. Milena

Witam serdecznie!

Cykle miesiączkowe powinny uregulować się po roku, maksymalnie dwóch. W Twoim przypadku taki stan trwa zdecydowanie za długo. Decyzja o konsultacji ginekologicznej jest jak najbardziej właściwa. Opisywane przez Ciebie dolegliwości wskazują na zaburzenia hormonalne. Konieczne jest wykonanie pełnego panelu badań umożliwiającego postawienie właściwej diagnozy.
Większość zaburzeń hormonalnych poddaje się leczeniu z bardzo dobrymi efektami.

Pozdrawiam