Co jest powodem bólu głowy u osoby z depresją?

Witam. Od 5 lat choruje na depresję. Po odstąpieniu od leków dokladnie Alventa od 3 lat mam bole glowy które są nie do zniesienia. Lekarz ostatnio przepisał mi depakine ale to nie pomaga. Ból występuje zawsze w tym samym miejscu na czole oraz skroni. Głównie budzi mnie w nocy nawet po parę razy , nie daje już rady czy jest ktoś kto mi pomoże? Robiłem wszelakie badania wszystko jest ok.

Szanowny Panie,

Bóle głowy przy depresji mogą mieć różne podłoże. Pierwszym krokiem w leczeniu ich jest zawsze wykluczenie komponenty somatycznej. Jeżeli przeprowadzone zostały wszystkie badania i nie stwierdzono żadnej nieprawidłowości, możliwe jest podłoże psychologiczne przeżywanych trudności.
Być może źródłem bólów głowy są różnego rodzaju napięcia, stresy, trudności emocjonalne, z którymi mierzy się Pan na codzień, a z którymi po odstawieniu leków trudniej jest sobie Panu poradzić.
Zastanawiam się, czy oprócz stosowanego leczenia psychiatrycznego wdrożona została także psychoterapia? Jeżeli nie, dobrym pomysłem byłoby skierowanie się do odpowiedniego terapeuty i zajęcie się tym problemem. Bóle psychosomatyczne mogą być reakcją organizmu na różnego rodzaju emocjonalne trudności. Stopniowe przepracowywanie ich podczas sesji terapeutycznych uwolni Pana od napięcia, nauczy lepszego rozumienia swoich emocji oraz wyposaży w strategie radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Życzę Panu powodzenia.

Witam, przeczytałam, że choruje Pan na depresje i odczuwa silne bóle głowy po odstawieniu wcześniej zażywanych leków. Nie wiem czy korzysta Pan z innej formy pomocy niż farmakoterapia w związku z diagnozą depresji?; jakie były powody odstawienia leków?; czy to lekarz psychiatra postawił diagnozę "depresji" i przepisywał leki czy może był to lekarz rodzinny? Bóle głowy mogą być jednym z objawów depresji, która nieleczona daje w ten sposób o sobie "znać". Nie wiem czy korzystał Pan z psychoterapii, która może okazać się pomocna w pozbyciu się lub zmniejszeniu dokuczliwych objawów psychosomatycznych tj.ból głowy. Warto pomyśleć o skorzystaniu z pomocy, która od strony psychosomatycznej i psychologicznej zajmie się Pana chorobą. Możliwe, że będzie też potrzebne połączenie psychoterapii z farmakoterapią( to warto byłoby omówić ze swoim psychoterapeutą, który w razie konieczności skieruje Pana również do psychiatry). Pozdrawiam Ewa Janasz

Witam, proszę skorzystać z konsultacji z lekarzem psychiatrą, który prowadził leczenie, aby zastanowić się nad dalszą formą pomocy.
Pozdrawiam serdecznie
Dorota Nowacka
psycholog
rejestracja@psycholognowacka.pl
www.psycholognowacka.pl