Kobieta , 66 lat Witam! Od kilku dni mam problemy ze stopą konkretnie dużym palcem lewej nogi. Z rozeznania to początek tzw.haluksów. Kostka przy palcu nieco powiększona zaczerwieniona, miejsce bolesne. Nigdy nie miałam takich problemów. Mam 66 lat, często uprawiam Nordic Walking. Zażywam Atenolol , ciśnienie uregulowane, niewielkie problemy z wątrobą, raphacholin i dieta regulują jej poprawną prace. Proszę o informację jak mam obecnie postępować z chorym palcem zanim uda mi się dotrzeć do ortopedy.
Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
Mgr Marianna Hall 70
Mgr Marianna Hall Dietetyk, Warszawa 70 poziom zaufania
Zaufany specjalista Umów wizytę
Edytuj odpowiedź

Może by to początek dny moczanowej, w tym wypadku podagry. Sugerowałabym aby udać się do lekarza wraz z wynikiem badań morfologicznych w tym stężenia kwasu moczowego. Zwiększenie stężenia kwasu moczowego może być spowodowany wieloma przyczynami - jedną z nich jest niewłaściwa dieta, dlatego jeśli diagnoza się potwierdzi to należy wdrożyć odpowiednią dietę. Zapraszam na indywidualną konsultację żywieniową w celu ustalenia planu żywieniowego.
Pozdrawiam
Dietetyk, mgr Marianna Hall
Centrum Dietetyki Nutrado w Warszawie.

 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

  • Ortopedia – Ciało ludzkie składa się z blisko 206 kości. Układ kostny i stawowy zapewnia stabilny punkt mocowania dla tkanek miękkich. Kości połączone są ze sobą za pomocą więzadeł i ścięgien. Chronią ważne narządy wewnętrzne, np. mózg, serce, płuca. Pełnią również funkcję magazynu składników mineralnych, wapnia i fosforu, które są dostarczane do różnych części ciała przez krew.
  • Wątroba – Wątroba jest jednym z największych i najważniejszych narządów w naszym ciele. Niestety, ze względu na udział wątroby w wielu procesach, szczególnie w metabolizmie toksyn, wątroba jest narażona na trwałe uszkodzenia, które prowadzą do marskości – stanu, w którym prawidłowe komórki wątroby zastępowane są komórkami tkanki łącznej.