Co jest powodem bólu odbytu u osoby po 2 porodach?

Witam. Mam 39 lat, dwa porody za sobą. Od kilku miesięcy odczuwam ból w okolicy odbytu, promieniujący w kierunku pośladka i uda. Tylko raz, na początku, wydaje mi się, że zauważyłam ślad krwi w kale. Od tego czasu nie zauważyłam nic takiego. Wypróżniam się raz dziennie, bez problemów. Zdarza się, że odczuwam również ból w okolicach trzustki, ale badanie usg ok. 1,5 roku temu nie wykazało żadnych zmian. Przy zachowywaniu bardzo lekkiej diety ból pojawia się znacznie rzadziej, chociaż jest bardzo uciążliwy. Proszę o wskazówkę jak podejść do tematu. Czy powinnam najpierw udać się na konsultację do lekarza i jakiej specjalności, czy mogę wykonać usg przezodbytnicze albo kolonoskopię, jakieś badania z krwi i dopiero z wynikami udać się na konsultację? W grę wchodzą wizyty komercyjne. Ból jest prawie ciągły, ale da się z nim żyć. Nie chciałabym jednak, żeby okazało się, że problem jest poważniejszy i go zaniedbałam. Będę wdzięczna za pokierowanie mnie, jak postąpić w tym przypadku.

Lek. Wojciech Zygmunt

Najczęstszą przyczyną bólu w okolicy odbytu i domieszki krwi w stolcu są żylaki odbytu, zwane potocznie chorobą hemoroidalną lub po prostu hemoroidami. Wizyta lekarska - zarówno u specjalisty medycyny rodzinnej, chirurga czy gastroenterologa i dokładne obejrzenie okolicy odbytu oraz badanie per rectum (palcem przez odbyt) powinno potwierdzić lub wykluczyć rozpoznanie. W przypadku wykluczenia tej przyczyny konieczne będzie dalsze poszukiwanie przyczyny i bardziej wysublimowane badania diagnostyczne. Pozdrawiam i życzę zdrowia.