Co jest powodem ciągłych koszmarów?

co może być przyczyną ciągłych koszmarów sennych? mam koszmary co noc, w dodatku ostatnio sypiam po 9 godzin i więcej, co wcześniej nigdy mi się nie zdarzało, spalam zawsze dużo krócej i byłam wypoczeta, a teraz nie mogę się wyspać, bo nawet po tylu godzinach snu- ja nadal chce spać. co powinnam zrobić?

Koszmary mogą być wynikiem rozdrażnienia, niepokoju i stresów. Warto więc, aby zastanowiła się Pani, czy od momentu od którego się one nasiliły, pojawiły się w Pani życiu jakieś trudne sytuacje lub czy nie żyje Pani obecnie w stanie przewlekłego stresu. Podobnie dzieje się w przypadku wydłużonej potrzeby snu - także może pojawić się ona, gdy żyjemy w ciągłym stresie, lub gdy nie mamy czasu zadbać o siebie lub/i odpocząć - organizmowi nie wystarcza wtedy dotychczasowa ilość snu, żeby móc się zregenerować. Należy także wspomnieć, że 9 godzin snu nie jest jeszcze ilością niepokojącą. Koszmary także mogą wpływać na na gorszą jakość naszego snu, przez co potrzebujemy go więcej, aby się wyspać, gdyż są związane głównie ze snem REM (czyli fazę odpowiadającą za sen głęboki i regenerację), ale także przez to, że o przebudzeniu w ich wyniku przez pewien czas pozostajemy w stanie czuwania. Koszmary mogą także być związane i nasilać się w przebiegu zaburzeń lękowych, zespołu stresu pourazowego, w trakcie zażywania środków psychoaktywnych. Warto więc, aby zastanowiła się Pani, czy opisane objawy mogą być powiązane z tym, co obecnie dzieje się z Pani życiu - jeśli tak, warto skorzystać z pomocy psychoterapeuty.
.

Pozdrawiam,
Justyna Sordyl-Grajcar
www.psychoterapeutakatowice.pl
psychoterapeutakatowice@gmail.com

Witam Panią Serdecznie,

Na bazie Pani opisu, wnioskuję, że niepokojące Panią sny, mogą być odzwierciedleniem Pani trudności w życiu codziennym, trudnych do rozwiązania?

Myślę, że pomocna byłaby dla Pani zwyczajna rozmowa z psychologiem, która pomogła by Pani dotrzeć do przyczyny takich snów.

Życzę Pani wszystkiego najlepszego,
irena.mielnik.madej@gmail.com