Co jest powodem częstego wypróżniania u niemowlaka?

Syn 15 tygodni, oddaje 2-4 stolców na dobę z wysiłkiem, aby zrobić jedną kupkę musi sie nameczyc ok. 4 godz, przez co jest bardzo niespokojny i placzliwy, w kupce jest dużo sluzu i bialych grudek Slychac przelewanie w brzuszku, badanie ogólne kału: ph - 5, ciała redukujące 0,75%, ziarna skrobi nieobecne, tłuszcze obojętne - nieliczne, kwasy tłuszczowe-nieliczne, włókna mięsne- nieobecne, pasma sluzu- dosc liczne. Jakie ewentualne badania jeszcze zrobić, jak pomoc dziecku?

Dzień dobry,
najczęściej trudności w oddawaniu stolca u niemowląt w tym wieku, szczególnie jeśli oddawany stolec jest miękki, należą do obrazu tzw. dyschezji niemowlęcej. Jest to wynikający z niedojrzałości czynnościowej przewodu pokarmowego brak koordynacji parcia z rozluźnieniem zwieracza odbytu. Dzieci z dyschezją nie wymagają żadnych leków, czopków czy innych działań, ponieważ dyschezja ustępuje samoistnie ok 6 m-ca życia. W momencie, gdy Synek zaczyna zdradzać niepokój i nieefektywnie przeć, można masować brzuszek i przyciągać nóżki do klatki piersiowej w momencie parcia. A przytoczony przez Panią wynik badania kału jest prawidłowy. Istotna byłaby również informacja na temat sposobu karmienia dziecka.