Co jest powodem nawracającej opryszczki wargowej i zajadów?

Witam, mam 23 lata. W ciagu ostatnich miesięcy mam nawracające opryszczki wargowe i zajady. Bywa tak ze w ciagu miesiąca potrafią wyskoczyć mi 4 opryszczki, jedna schodzi druga sie pojawia a na koniec zajady. Bralam przeróżne witaminy oraz heviran przepisany przez lekarza-zero efektywności. W czym szukac przyczyny i jak mogę z tym walczyć?

Witam serdecznie,
wirus opryszczki, który raz dostał się do organizmu, pozostaje w nim przez całe życie.
Często wirus uaktywnia się w sytuacji zmniejszonej odporności, gorączki, w okresie menstruacji, dużego narażenia na stres, po urazach, zabiegach stomatologicznych lub po nasłonecznieniu.
Czy podczas wcześniejszego leczenia opryszczki miała Pani badany poziom witaminy B12, żelaza czy kwasu foliowego? Czy występują jakieś choroby ogólne, mogące być powodem obniżenia odporności?
W leczeniu opryszczki są stosowane głównie leki zawierające składniki przeciwwirusowe. Można oprócz leczenia miejscowego (maści) stosować leczenie ogólnoustrojowe (np. kuracja Heviranem - długotrwała terapia, zażycie tylko jednego czy dwóch opakowań może nic nie dać), dodatkowo wspomagane zażywaniem witamin z grupy B. Może ma Pani obniżoną odporność i można spróbować ją zwiększyć? Są teraz na rynku, oprócz tranu czy witaminy C, również leki przeciwwirusowe i mające zwiększyć odporność (zawierające inozynę). Zalecane jest oczywiście unikanie sytuacji wyzwalających pojawienie się zmian, jednak przede wszystkim warto zaczynać leczenie już od pierwszych objawów (pieczenie, swędzenie) by zminimalizować ryzyko pojawienia się i pękania pęcherzyków. I przede wszystkim starać się jak najbardziej zwiększyć odporność.
Pozdrawiam