Co jest powodem nieregularnych miesiączek u osoby stosującej Duphaston?

Witam. Kobieta, 38 lat. Mam problem z miesięczną. Zdarzyło się ostatnio, że mam co 41 dni. Wcześniej występowała co 24. Lekarz skierował mnie na wyniki. Przy czym otrzymałam też Duphaston na wywołanie miesiączki. Proszę o interpretację wyniku badań. Progesteron 1.06, FSH 4.24, Estradiol 429. Wyniki robione w 37 dniu cyklu. Czy jest możliwość przedwczesnej menopauzy? Moja mama przekwitła mając 42 lata.

Dzień dobry,

Proszę na spokojnie wykonać oznaczenie poziomu prolaktyny i TSH. Niewykluczone, że w Pani przypadku inne zaburzenia hormonalne są przyczyną zaburzeń miesiączkowania - np. hiperprolaktynemia, czy zaburzenia funkcji tarczycy. Poziom Pani hormonów - nie sugeruje jeszcze menopauzy - generalnie n zjazdach z endokrynologii ginekologicznej przyjmuje się,że do rozpoznania menopauzy powinno się oznaczyć FSH i estradiol - dwukrotnie, przy czym FSH>40 i estradiol poniżej normy oznacza menopauzę - wyniki powinny być wykonane (potwierdzone) dwukrotnie w odstępie co najmniej 2 tygodni.Fizjologicznie menopauza występuje po 45 r.ż. , zaś średni wiek menopauzy w Polsce to ok. 52 lata. Oczywiście zdarzają się przypadki wczesnej menopauzy przed 45 r.ż., czy późnej około 60 r.ż. Wiek menopauzy w Pai przypadku może być zbliżony w do wieku, w którym mama weszła w okres menopauzy (uwarunkowania genetyczne), aczkolwiek nie musi tak być. Oprócz dodatkowych badań hormonalnych z pewnością warto wykonać ginekologiczne usg i ocenić m.in. jajniki oraz endometrium. Oprócz oznaczenie PRL i TSH Może Pani również wykonać oznaczenie kortyzolu rano na czczo. Jeśli w badaniach będą jakieś odchylenia, proszę zgłosić się do endokrynologa, który zaleci w razie potrzeby dalszą diagnostykę i leczenie.

Pozdrawiam serdecznie.

Dr n. med. Marek Derkacz
ENDOKRYNOLOG
DIABETOLOG
specjalista chorób wewnętrznych