Co jest powodem obkurczonej pochwy podczas badania i współżycia?

Witam. Mam 30lat i jestem kobietą. Mam poważny problem, od początku moich prób ze współżyciem czy też badaniem ginekologicznym. Zaczęło się od młodych lat, kiedy poznałam mojego męża i zaczęły się próby współżycia. Przez kilka lat nie mogliśmy sobie poradzić z przebiciem błony dziewiczej, ponieważ odczuwałam straszny ból i strach mimo, że mój partner bardzo dbał o to, aby gra wstępna była naprawdę przyjemna i powodowała że pochwa nie była sucha. Tak przez kilka lat w mojej psychice siedziało to, że to jest straszny ból i nie poradzę sobie z tym. Byłam również u mojego lekarza ginekologa, który również miał problem aby mnie spokojnie zbadać, zaciskałam wszystkie mięśnie i wnet nogi bo po prostu sprawiało mi to ból mimo, że lekarz znał sprawę i robił to bardzo delikatnie. Po kilku latach powolutku, powolutku dostał się członek do środka pochwy jednak nie było i do tej pory nie jest to przyjemne, boli i nigdy nie odczuwałam przyjemności - nigdy! Nawet udało mi się zajść w ciążę i rok temu urodziłam piękną córeczkę. Poród był naturalny, mimo dużego płodu nie zdecydowaliśmy się na cesarkę, bo ginekolog stwierdził, że może ta cała moja sytuacja z lękiem przed badaniem czy też seksem zniknie albo chociaż polepszy się jeśli urodzę naturalnie. Niestety, jest jeszcze gorzej, większy ból - w każdej pozycji, nadal problem z badaniem mnie i przez to wszystko straciłam ochotę na seks, w tej chwili może on nie istnieć. Mimo że mój partner bardzo dba o to, żeby mnie zadowolić w inny sposób to to wszystko mnie bardzo drażni i zniechęca. Ponieważ mieszkam w małym mieście nie ma u nas seksuologa. Proszę o radę czy jest jakiś sposób na wyleczenie tego - tylko proszę mi nie mówić, żebym poszła do psychologa, bo to nie pomoże, na pewno!

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Pisze Pani, że głównym problemem z życiem seksualnym jest lęk przed bólem i brak przyjemności z seksu. W przypadku występowania zaburzeń sfery seksualnej o podłoży psychicznym to właśnie praca z psychologiem lub psychoterapeutą przynosi najlepsze efekty. Warto zastanowić się, skąd bierze się u Pani opór przed kontaktem z psychologiem. Sądzę, że warto spróbować, ponieważ może Pani wiele zyskać. Jeśli jednak uzna Pani, że to nie jest Pani potrzebne, w każdej chwili może Pani zrezygnować. Polecam terapię poznawczo-behawioralną, która może w Pani przypadku przynieść widoczne i trwałe efekty. Oprócz spotkań z terapeutą warto skorzystać z kursów i treningów relaksacji, które pomagają odzyskać kontrolę nad ciałem i są doskonałym uzupełnieniem terapii.

Pozdrawiam