Co jest powodem opóźnienia okresu i brązowej wydzieliny?

Witam!
Mam następujący problem: otóż spóźniał mi się okres, który miał nastąpić 14 grudnia. Wczoraj tj. 19 grudnia rano podczas toalety zobaczyłam w moczu takie może ze 2 krople normalnej krwi, ale po podtarciu się papierem było widać już ślady brązowej mazi, tzn. tak jakby normalnie krew tylko na końcówce okresu bądź po nim. Założyłam, że jest to początek okresu więc zabezpieczyłam się podpaską wiedząc, że za kilka godzin krew normalnie zacznie lecieć. Oczywiście w ciągu dnia będąc w toalecie obserwowałam jak się ma sytuacja. W większości przypadków w moczu były obecne śladowe ilości brązowej wydzieliny/starej krwi, jednakże był raz gdy zaobserwowałam dosyć duży 2-3 cm skrzep. Kolejną rzeczą co do tego domniemanego okresu jest jego niesamowita skromność jak na moją osobę.
Zawsze w pierwszy dzień czułam się jakby ktoś odkręcił kurek a ze mnie lała się strumieniami krew. Obecnie tej wydzieliny jest naprawdę bardzo malutko. Normalnie przed okresem boli mnie brzuch dosyć charakterystycznie, wtedy wiem, że okres nastąpi do tygodnia czasu. Oczywiście "cierpiałam" również podczas pierwszego dnia okresu, gdy ból był czasem nie do zniesienia (na szczęście dzieje się tak tylko w ciągu pierwszego dnia okresu). Tym razem bólów poprzedzających okres nie było tak samo jak bólów na początku okresu. Czuję się normalnie, nie choruje na żadną sezonową chorobę.
Z medykamentów biorę tylko co dzień rano E**** na niedoczynność tarczycy. Inne informacje: współżyje ze swoim narzeczonym; kilka miesięcy temu dokładnie w połowie lipca miałam mieć okres, którego nie było, oczywiście zrobiłam test ciążowy (wynik negatywny) a ten jeden okres po prostu "zanikł", po czym wrócił do normalności. Od końca maja co jakiś czas choruję na zapalenie pęcherza, które leczę f***, u**** oraz wszelkimi żurawinowymi lekarstwami, a aktualnie od końca października mam spokój z pęcherzem.
Chciałam się dowiedzieć czym może być spowodowany taki stan, który wyżej opisałam, czyli opóźnienie okresy, domniemany okres i brązowa wydzielina oraz brak jakichkolwiek oznak oznajmujących okres? Pilnie proszę o pomoc i odpowiedź!

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
W pierwszej kolejności powinna Pani wykluczyć ciążę. Nierzadko bowiem zdarza się, że w pierwszym trymestrze, w terminach miesiączek, pojawiają się skąpe krwawienia. Proszę więc wykonać test ciążowy. Jeśli wynik będzie negatywny, należy ponowić test po tygodniu. Możliwe jednak, że brak miesiączki i plamienia wywołane są przejściowym zaburzeniem hormonalnym, związanym np. ze stresem. Należałoby również skontrolować poziom TSH. Sytuacje takie jak w lipcu (całkowite wypadnięcie miesiączki) mogą wystąpić u każdej, w pełni zdrowej kobiety, raz na jakiś czas. Jeśli miesiączka nadal nie będzie się pojawiać przez najbliższy miesiąc, a wykluczy Pani definitywnie ciążę, proszę udać się do ginekologa (być może wystąpiło utrwalone zaburzenie gospodarki hormonalnej, które trzeba leczyć).
Pozdrawiam serdecznie!