Co jest powodem powiększonych. bolesnych węzłów chłonnych i zmęczenia?

Witam serdecznie. Obecnie mam od kilku dni powiększone, bolesne przy dotyku/nacisku, węzły chłonne szyji i głowy oraz jeden za uchem. Niedawno przeszłam bardzo poważna infekcje wirusowa, dwa tygodnie w domu i objawy jak przy grypie bardzo duże osłabienie. Od początku roku często się przeziębiam, pobolewa mnie pęcherz co jakiś czas (załączam żurawina) i jestem zmęczona i słaba. Do tego afty w ustach nawracające. Łykam d3 5000jednostek k2 i antykoncepcję (Yaz) codziennie. Lekarz mnie odsyła nie widząc problemu i zaleca paracetamol. Na ta dwutygodniowa infekcje również kazali mi brać jedynie paracetamol (0 przepisanych antybiotyków). Co to może być? Będę wdzięczna za sugestie, bo lekarz GP (mieszkam w uk) ignoruje problem.

Lek. Wojciech Zygmunt

Wskazane przez panią objawy mogą (ale nie muszą) wskazywać na mononukleozę zakaźną - chorobę o etiologii wirusowej. Charakteryzuje się ona często długim przebiegiem z nawracającymi gorączkami, bolesnym powiększeniem węzłów chłonnych, bólem gardła, czasami powiększeniem śledziony i/lub wątroby. Często po jej przebyciu pozostaje przewlekłe uczucie zmęczenia, a powiększone węzły chłonne stopniowo się zmniejszają. Z racji iż jest to choroba o etiologii wirusowej, to stosowanie antybiotyków (podobnie jak w przypadku grypy) jest niewskazane i niezalecane. Jeżeli objawy będą nadal pani dokuczać po miesiącu, warto zgłosić się do lekarza rodzinnego na kontrolę i dokładnie opowiedzieć mu o występujących u pani dolegliwościach. Pozdrawiam i życzę zdrowia.