Co jest powodem powstania niedowładu nerwu krtaniowego, który ustąpił samoistnie?

Witam. Jestem lekarzem internistą.Mam 55 lat. Do tej pory nie chorowałam. W ciąży w wieku 31 lat rozpoznano u mnie niedoczynność tarczycy ze znacznie podwyższonym poziomem TSH pow. 55-leczone suplementacją z poporawą.Nie potwierdzono tła autoimmunologicznego( wole Hashimoto) Około rok temu wystąpiła u mnie nagła chrypka, trwająca około 3 miesiące, ustąpiła bez leczenia. Badanie endoskopowe krtatni nie wykazało żadnych zmian-sluzówka gładka i nawilżona ,jak u młodej kobiety. W związku z tym postawiono podejrzenie porażenia nerwu krtaniowego, gdyż lewy fałd głosowy wykazywał niedowład.Rozpoczęczałam poszukiwania przyczyny. Wykonane Tk klatki piesiowej i śródpiersia nie wykazało żadnych zmian patologicznych.Wykonałam rezonans magnetyczny szyi 3t-wykryto wielopoziomową dyskopatię kręgosłupa szyjnego, praktycznie na całej długości, z modelowaniem korzeni nerwów rdzeniowych i uciskiem rdzenia kręgowego.Pozostałe narządy szyi bz. Następnie wykonałam dwukrotnie badanie MR głowy z kontrastem, które wykazało drobne rozsiane ogniska demienilizacyjne około 3 mm w obrębie istoty białej obu półkul móżgowych , bez wzmocnienia po podaniu kontrastu. Drugie badania w odstępie około 5 miesięcy wykazało dodatkowe ognisko demienilizacyjne. Bez zmian zanikowych korowo-podkorowych. Zmiany opisane jako prawdopodobnie naczyniopochodne. USG Doppler naczyń szyjnych i kręgowo-podstawnych opisano jako prawidłowy. Chrypka minęła bez śladu. zenia,utrzymują się pozycyjne zawroty głowy i piszczenie w lewym uchu, które występowało już wcześnie.jNeurolog nie potrafi odpowiedzieć na przyczynę powstania niedowładu nerwu krtaniowego, który ustąpił samoistnie( może infekcja związana z narażenie w pracy, czy też rzadko spotykane powikłanie po szczepieniu przeciw grypie?) Co jednak robić dalej- dlaczego występują u mnie w mózgu te ogniska demienilizacyjne bezobjawowe? Kiedy ponownie wykonać badanie MRI mózgu, a może 3t? Wszystkie badania laboratoryjne dostępne wykonałam. Wykluczyłam boreliozę , także inne choroby tkanki łącznej, w wielokrotnie przeprowadzanych testach.Jestem lekarzem bardzo aktywnym zawodowo i nie mam czasu na długotrwałe konsultacje.Potrzebuję konkretnych wskazówek, co do dalszych badań. Z poważaniem. Joanna W.

Te ogniska to tzw choroba drobnych naczyń - można suplementować preparatami z koalicji dr Ratha W sumie nie ma nic złego