Co jest powodem problemów z nauka u osoby z depresja?

Witam,skąd bierze się taka dziwna "niemoc"w depresji?odkąd choruje mam problem z nauczeniem czegokolwiek od prostych rzeczy po przedmioty na studiach.Koncentracja zerowa,nie mogę usiedzieć w bibliotece dłużej niż 10 min.Czy to jest odwracalne?Dodam,że na terapię chodzę,już 3 lata

Witam!
Jak widać efekty samej tzw. "terapii" nie rzucają na kolana. Leczenie powinno być kompleksowe, czyli jeżeli sama psychoterapia nie pomaga należy ją wzmocnić odpowiednio dobranym leczeniem farmakologicznym! Leczenie będzie krótsze, efekty trwalsze, odpowiednio dobrane leki nie utrudnią Pani przyswajania wiedzy!
Z poważaniem
W. Łuczkowski.

Witam,

Wiem że może to być dla Pani męczące i frustrujące, ale niestety jednym z objawów depresji, częstokroć pomijanym jest właśnie osłabienie procesów poznawczych, w tym pamięci, uwagi i myślenia. Najbardziej widoczne objawy depresji dotyczą sfery emocjonalnej, jednak równie silny wpływ wywiera ona właśnie na funkcjonowanie poznawcze pacjentów. Osłabienie funkcji kognitywnych może mieć różny charakter i natężenie. Mogą występować deficyty wybiórcze i łagodne ale także zmiany o bardziej całościowym charakterze i znacznie nasilone. Przeważnie jest tak, iż u osób cierpiących na lżejsze stany depresyjne, w porównaniu z osobami zdrowymi, obserwuje się jedynie niewielkie obniżenie sprawności intelektualnej. U pacjentów z przewlekłą depresją lub jej znacznym nasileniem mamy natomiast do czynienia z upośledzeniem funkcji poznawczych, przy jednoczesnym dobrym ogólnym poziomie intelektualnym. Obniżenie niektórych funkcji poznawczych (jak pamięć, uwaga, myślenie) pociąga za sobą często trudności w pracy zawodowej czy organizacji życia codziennego, co chorym niestety jeszcze nie pomaga. Skargi pacjentów depresyjnych dotyczące aspektów poznawczych obejmują m.in.:
• Osłabienie pamięci
• Osłabienie koncentracji (wynika ono z przekierowania zasobów poznawczych uwagi w stronę
skupiania się na negatywnych danych pochodzących z ciała i otoczenia)
• Obniżoną elastyczność poznawczą i nieznaczne lub umiarkowane trudności w funkcjonowaniu wzrokowo - przestrzennym
• Obniżoną zdolność rozwiązywania problemów (wiąże się z podjęciem wysiłku, co jest bardzo zakłócone u osób depresyjnych)
Sam fakt występowania deficytów poznawczych w przebiegu depresji świadczy o podłożu mózgowym tej dysfunkcji. Depresję można porównać do stanu ogólnego wyczerpania sił, funkcjonowania na swoistym zapasie energetycznym, gdzie często najprostsze czynności przysparzają trudności, proces uczenia się jest procesem angażującym wiele zasobów naszego organizmu, dlatego też organizm nie jest w stanie sobie pozwolić na taki wysiłek. Istotny jest jednak fakt, iż coraz więcej wiadomo na temat przyczyn jak też leczenia depresji. Pod warunkiem braku innych przyczyn organicznych lub neurologicznych ten stan jest odwracalny. Trudno mi tutaj wypowiedź się na temat skuteczności Pani leczenia, ważne jest jednak to by działać kompleksowo łącząc psychoterapię w regularnym settingu cotygodniowym z leczeniem farmakologicznym. Proszę nie tracić nadziei. Powodzenia

Karolina Kapias
http://strefarozwoju.org.pl/

Witam, proszę porozmawiać o tym ze swoim lekarzem psychiatrą. Depresji towarzyszą zaburzenia pamięci (zapamiętywania i przechowywania, pamięć robocza), koncentracji, skupienia uwagi, przez co nie może Pani w pełni korzystać ze swoich możliwości. Jeżeli ma Pani problemy ze snem, to również wpływa na poziom zapamiętywania. Po uzyskaniu poprawy nastroju pamięć również powróci do normy. Aby poprawić poziom funkcjonowania, przyspieszyć powrót do zdrowia warto zadbać o właściwą dietę (wielonienasycone kwasy tłuszczowe, warzywa i produkty zbożowe z pełnego ziarna, produkty bogate w witaminy B12, B6, kwas foliowy, gorzka czekolada), ruch, rezygnacja ze spożywania alkoholu. Czy korzysta Pani również z pomocy psychologicznej?
Pozdrawiam serdecznie

Witam Panią
Napisała Pani „na terapię chodzę już 3 lata”.
Jak często? W jakim nurcie?
Jeżeli systematycznie uczęszcza Pani na terapię,
to już od dawna powinna Pani być w pełni sił witalnych.
Jeżeli po 3 latach terapia nie przynosi pozytywnych
rezultatów i nadal odczuwa Pani „dziwną niemoc”,
to raczej proszę pomyśleć o zmianie terapeuty.
Tak, zarówno depresja jak i jej konsekwencje są wyleczalne
na drodze właściwie dobranej psychoterapii.
U ludzi młodych trwa to najwyżej kilka miesięcy.
Odpowiednio dopasowana psychoterapia pomoże Pani
uporać się zarówno z objawami jak i przyczynami zaburzeń
depresyjnych
oraz ich konsekwencjami, dzięki czemu odzyska
Pani równowagę wewnętrzną i radość życia.
Gdy wyleczy Pani depresję to i procesy poznawcze zaczną
prawidłowo przetwarzać informacje z otoczenia
a nauka nie będzie dla Pani problemem.
Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl