Co jest powodem skoków ciśnienia u osoby po operacji wszczepienia bajpasów?

Witam. Pytanie dotyczy mojego taty. 7 lat temu przeszedł operacje wszczepienia bajpasów - po której standard jego życia bardzo się poprawił, zniknęły problemy z dusznością i zadyszka. Przez cały ten czas brał praktycznie ten sam zestaw leków. To co istotne oprócz problemów kardiologicznych ma również cukrzyce typu II, delikatnie podwyższony cholesterol i niestety wciąż około 20 kg. nadwagę. Mimo wszystko po operacji czuł się dobrze a wszystkie wyniki były w normie. Na początku tego roku był na kontroli kardiologicznej u poleconego ale nowego lekarza. Ten po badaniu ogólnym, osłuchaniu, morfologi, EKG, Echu serca i określił stan taty jako dobry, adekwatny do dolegliwości i operacji jaką przeszedł. Postanowił jednak zmodyfikować leki, które przepisywane były przez dłuższy czas. Niestety nie długo po zmianie leków zaczęły się pojawiać niepokojące objawy, które wcześniej nie miały miejsca. Przede wszystkim ogólne lekkie podniesienie ciśnienia a kilkukrotnie bardzo wysokie, nagłe skoki ciśnienia (rozkurczowego) do około 200 a nawet raz do 250 - to na szczęście zdarzyło się na wizycie u lekarza rodzinnego i po otrzymaniu tabletki pod język powoli spadło do 170. Coraz częściej też problem jest ze stabilizacją poziomu glukozy, szczególnie rano kiedy się budzi. Dodatkowo ze zmianą leków zbiegły się też problemy jelitowe (męczące wzdęcia) oraz powracające bóle mięśniowe (raz w krzyżu, raz okolice łopatki lub ramienia). Przede wszystkim prosiłabym o podpowiedź czy te problemy mogą być efektem zmiany leków i być może ich złym dopasowaniu? Na następną wizytę kontrolną do tego kardiologa jesteśmy zapisani dopiero na czerwiec, ale poważnie boję się tych skoków ciśnienia i planuję inną prywatną konsultację na dniach bo zdaję sobie sprawę, że takie diagnozowanie z dala jest tylko formą podpowiedzi w czym może tkwić przyczyna albo czy jak groźne mogą one być. Z góry dziękuję za pomoc Poniżej wpiszę jeszcze leki jakie brał i te obecne. Stare leki: Polocard 75, Bisocard 10 mg, Tritace 10 mg, Amlopin 10 mg, Furosemid 40 mg, Atrox 40 mg, Glucophage 2 x 500 mg, Amaryl 4 mg. Nowe leki: Polocard 75, Bibloc 7,5 mg, Tritace 10 mg, Lacipil 6 mg, Torsemed 20 mg, Suvardio 20 mg, Kalipoz, Glucophage 1 x 750 mg., Amaryl 4 mg.

Lek. Tomasz Budlewski

Sadze ze konieczna modyfikacja leczenia proszę zgłosić się do lekarza prowadzącego leczenie