Co jest powodem utraty wagi i jak interpretować wynik badania gastroskopii?

Dzień dobry! Otrzymałem niedawno wyniki z gastroskopii i kolonoskopi. Mimo iż byłem u gastrologa mam wiele wątpliwości i pytań na które lekarz mi nie odpowiedział. Wyniki: Gastroskopia: Miejsce pobrania: Dwunastnica - część pozaopuszkowa Rozpoznanie patmorfologiczne: Cechy zapalenia przewlekłego ze zminiejszeniem ilości komórek kubkowych M.P.: Dwunastnica - opuszkowa R.P.: Cechy zapalenia przewlekłego M.P.: Antrum R.P.: Zapalenie przewlekłe średniego stopnia M.P.: Trzon R.P.: Zapalenie przewlekłe średniego stopnia Kolonoskopia: M.P.: Jelito grube - poprzecznica R.P.: Colitis chronica M.P.: Jelito grub - odbytnica R.P.: Proctitis chronica Objawy: 1. Utrata wagi (5kg w 2 mc) 2. Biegunki naprzemiennie z zatwardzeniem ( biegunki nieraz bardzo tłuste ) 3. Koszmarne wzdęcia bardzo śmiedzące takim kawsem... ( wszystko mi się w środku gotuje ) 4. Ból brzucha i niestrawność Wizyta u lekarza: Lekarz powiedział że nie ma się czym przejmować i właściwie na każdej gastroskopii i kolonoskopii tak piszą i że to normalka. Na moje pytania ( zamieszczone poniżej ) mi nie odpowiedział po czym stwierdził że dobry pacjent to pacjent który nic nie wie o nic nie pyta tylko łyka posłusznie leki po czym dostałem receptę na antybiotyk Xifaxan i leki pomocnicze ( probiotyki itd.) A ja nie zjem niczego i nie będę brał leków gdy nie będę znał odpowiedzi na nurtujące mnie pytania. ps. To naprawdę takie złe? Pytania: 1. Czy to przewlekłe zapalenie można całkowicie wyleczyć? 2. Czym się różni przewlekłe zapalenie od zapalenia? 3. Czy to co mi dolega zalicza się do nieswoistych zapaleń układu pokarmowego? 4. Czy można to wyleczyć dietą i\lub naturalnymi środkami ( ziołami itd.) 5. Dlaczego od razu antybiotyk i wybiecie 'wszystkich' bakterii? Jaki to ma sens? To nie jest podejście w stylu: W sumie to nie wiem o co chodzi dlatego zabijemy wszystko co się rusza i zoabczymy co się stanie powinno być lepiej. 6. Bardzo prosiłbym o jakąś dobrą literaturę na ten temat abym mógł doczytać, encyklopedie, książki, podręczniki byłbym niezmiernie wdzięczny 7. Jakie jest wasze zdanie na temat testów na nietolerancję pokarmową?

Witam
Odpowiedzi:
1. Nie zawsze przewlekłe zapalenie można wyleczyć- każdy przypadek jest inny ale można na pewno mocno załagodzić.
2. Zapalenie to naturalna obrona organizmu przed szkodliwymi czynnikami. Obszar dotknięty zapaleniem przyciąga do siebie komórki inmunologiczne by usunąć przyczynę problemu. To jest naturalna zdrowa reakcja- króra doprowadza do uleczenia. Przewlekły stan zapalny ma postać utajoną, trwa długotrwale lub nieustająco i jest szkodliwy dla organizmu.
3. Gdyby miał Pan Nieswoiste zapalenie to prawdopodobnie byłaby stwierdzona choroba wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG) lub choroba Leśniowskiego-Crohna- ale to musi ocenić lekarz
4. Jeśli lekarz stwierdził zapalenie na tle bakteryjnym to sama dieta może nie pomóc i trzeba będzie się wspomóc antybiotykiem.. ale na pewno dieta będzie mocno pomagać.
5. Wielu lekarzy nie wierzy w działanie produktów naturalnych, ale jeśli to nie jest na tle bakteryjnym to antybiotyk zaszkodzi
6. Nie ma encyklopedii na takie tematy. To wiedza z zakresu studiów z dietetyki. Temat flory bakteryjnej w medycynie jest nowym tematem dopiero na nowo odkrywanym.
7. Testy potrafią pomóc w wychwyceniu różnych nietolerancji ale nie są w 100% skuteczne
Pozdrawiam
Magdalena Maciejewska
http://www.maciejewska.eu