Co jest powodem wysokiego tętna i opuchniętych kończyn?

Od lat mam wysokie tętno (często ponad 100) opuchnięte kończyny dolne i górne, często jestem zmęczona. Robiłam USG tarczycy i wyszło ok, poza małym guzkiem, który jest niegrozny. Mój lekarz rodzinny nic nie poradził na tak wysokie tętno. Również odkąd pamiętam mam mocno spocone stopy i dłonie. Czy to może mieć związek z poprzednimi objawami?

Lek. Paweł Szadkowski

Nadpotliwość i przyspieszone tętno mogą wynikać ze wzmożonej aktywacji układu współczulnego. Jeśli pani częstość akcji serca w spoczynku przekracza 100 uderzeń na minutę to warto udać się do kardiologa w celu dokładnej diagnostyki takiego zaburzenia. Co do obrzęków to warto skontrolować ciśnienie tętnicze oraz wykonać kilka badań dodatkowych m.in.: TSH, proteinogram i morfologię krwi z rozmazem.