Co jest powodem zaburzeń koncentracji i problemów z konstruktywnym myśleniem?

Witam, leczę się psychiatrycznie pewnie będzie już ponad 6 lat. Mam zdiagnozowane zaburzenia depresyjne, nie mam myśli samobójczych ale stan mojego umysłu to ciągle plątanina myśli, często dopada mnie otępienie, gubie wątek, czuje wieczne napiecie , nie mogę się "WYLOZOWAĆ " nawet przy własnym dziecku. Brak zebrania myśli, konstruktywnego myślenia i poczucia panowania nad własnym życiem dobija mnie. Robiłem badania EEG- wynik w normie. Chciałbym znaleść przyczynę tego stanu zacząć żyć.Co robic?

Witam Pana
Opisane przez Pana trudności z konstruktywnym myśleniem
mogą wynikać zarówno z zaburzeń depresyjnych jak też mogą
być skutkiem ubocznym przyjmowanych leków.
Niepokojący jest fakt, że leczy Pan depresję już od „ponad 6 lat”.
Jeżeli wieloletnie leczenie psychiatryczne nie przynosi
pożądanych efektów, należy pomyśleć o zmianie metody leczenia.
Zapewne wie Pan o tym, że w przypadku zaburzeń
depresyjnych farmakologia jest leczeniem objawowym,
nie leczy depresji, nie rozwiązuje problemu, łagodzi tylko objawy.
Doraźnie, gdy choroba jest zaawansowana i chory nie jest
w stanie funkcjonować, np. z powodu myśli samobójczych,
konieczne jest stosowanie środków farmakologicznych.
Leczenie farmakologiczne, tzn. środki uspokajające,
obniżające napięcie, czasem antydepresanty o dodatkowym
działaniu tłumiącym lęk sprawiają, że dolegliwości stają się
łatwiejsze do zniesienia.
Jest to jednak leczenie objawowe.
Jak pani zauważył, leczy się Pan „psychiatrycznie pewnie
będzie już ponad 6 lat”.
Psychoterapia zaburzeń depresyjnych, w zależności
od zaawansowania choroby i zastosowanej metody,
trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy.
Aby jednak skutecznie i bezpiecznie wyleczyć depresję
należy dotrzeć do źródła problemu i na tej podstawie
opracować właściwą metodę terapii.
Zachęcam Pana do wprowadzenia odpowiednio dopasowanej
psychoterapii w proces leczenia.
Terapeuta pomoże Panu uporać się zarówno z objawami
jak i przyczynami zaburzeń depresyjnych oraz ich konsekwencjami.
Podczas psychoterapii leczy się nie tylko objawy depresji,
ale również dociera się do przyczyny problemu
i znajduje się sposób jego rozwiązania.
Gdyby chciał Pan porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl

Dzień Dobry Panu,

Z Pana relacji nie ma info, dot. psychoterapii, w związku z tym domniemam, że leczy się Pan tylko farmakologicznie?

Jeśli tak, to zachęcałabym Pana, żeby równolegle do farmakoterapii wprowadził Pan również psychoterapię, które to w sposób komplementarny i bardziej skuteczny pomogłyby Panu uzyskać zadowalające Pana życie codzienne.

Z mojej strony zalecałabym Panu kontrolną konsultację i badanie neuropsychologiczne, celem wglądu funkcji poznawczych.

Z przesłaniem dla Pana tylko pięknego czasu,
irena.mielnik.madej@gmail.com