Co jest powodem zaparcia u dziecka 3-letniego?

Witam,szukam pomocy ponieważ lekarz rodzinny złożył ręce i nie jest w stanie pomóc córce 3 letniej.Zaczęło się to w okresie wiosennym,córka zaczęła mieć lekkie zaparcia,no i siłą rzeczy przy zaparciach występuje ból,od tamtej pory zaczęła wstrzymywać,nawet do 5 dni potrafi nie robić,ale w tym czasie leży w łóżku bo mówi boli ,,dupcia",a jak już robi to 3-4 godziny na sedesie i płacze z bólu,brała syrop Lactulosum-5 mlx3,druga 10mlx3 ,póżniej było 15ml i doszło do 20ml x3,do tego diclopeg i nic.

Dobry wieczór,
zaparcia w tym wieku mają zazwyczaj charakter nawykowy i są skutkiem powstrzymywania stolca z obawy przez bólem związanym z jego oddawaniem. Wskazane jest systematyczne, codzienne stosowanie leków zmiękczających stolce, aby Córeczka uwolniła się od lęku przed jego oddawaniem. Proponuję na początek oczyszczenie końcowego odcinka jelita grubego przez zastosowanie przez kilka dni wlewki doodbytniczej dla dzieci - Melilax. Po 2 dniach można właczyć preparat Dicopeg Junior w dawce do 2 saszetek dziennie i podawać go SYSTEMATYCZNIE przez 2-3 miesięcy z ewentualnymi próbami zmniejszenia dawki. Proponuję również drobne modyfikacje diety: ograniczenie soków owocowych na korzyść wody (o ile Córeczka pije soki) oraz dodatkowo włączenie mielonych otrąb pszennych np. do obiadku lub do deseru owocowego. Można również podać 2-3 suszone śliwki.