Co jest powodem, że dziecko 11 letnie nie odkłada przedmiotów na miejsce?

Mam problemy ze swoim 11-letnim synem. Nie jest on w stanie wykonywać pewnych czynności, uznawanych za automatyczne. Zapomina o spuszczeniu wody w toalecie, myciu rąk, nie do wyegzekwowania jest kwestia przebrania się w domowe ubrania, po jego przyjściu ze szkoły. Kiedy się nudzi, niszczy wiele rzeczy. Nie sądzę, by robił to złośliwie, raczej jest skrajnie bezrefleksyjny. Nie odkłada nic na miejsce. Wokół niego jest bałagan, w szkole to samo. Nie respektuje domowych zasad (grzebie w moich prywatnych rzeczach, używa sprzętów kuchennych - choć mu zabroniłam, robi eksperymenty kulinarne pod moją nieobecność - też zabroniłam, bo spalił 2 patelnie i zostawił odkręcony gaz). Nie pomagają rozmowy. Coraz częściej się złoszczę na niego, on z kolei jest skupiony wtedy na swojej "krzywdzie", kompletnie nie bierze pod uwagę moich argumentów. W domu wyrażamy złość więc wątpię by podłożem jego zachowań była jakaś ukryta agresja. Dziecko było badane pod kątem dysleksji (którą orzeczono), poziom intelektu ponad normę, aczkolwiek dysharmonijny. Nie wiem jak mu pomóc. Nie działają ani kary, nagrody też nie. Tak jakby pamięć automatyczna nie funkcjonowała. To ciepły, radosny chłopiec, ale kompletnie chaotyczny. Czy da się coś zrobić z jego głową? Gdzie i jak to diagnozować i z tym pracować?

Witam
Jeśli zdiagnozowano dysleksję , to proponuję zgłosić dziecko do poradni psychologiczno-pedagogicznej albo innej placówki specjalistycznej aby podjąć pracę terapeutyczną z dzieckiem.
Pozdrawiam
Anna Szyda

Witam Panią,
Szczególną uwagę zwróciłam na badanie Pani syna w którym wyszło, że jest bardzo inteligentny. I z tym zaczęłabym pracować zapisując go do różnego rodzaju zespołów zainteresowań, gdzie mógłby rozwijać swój intelekt. Jest twórczy - bo eksperymentował w kuchni. Trzeba poszukać dla niego takich grup rówieśniczych w których mógłby te zainteresowania rozwijać. Dobrze jest skorzystać z pomocy portalu "Twój brat - twoja siostra", ponieważ to stowarzyszenie oferuje pomoc studentów właśnie dla bardzo inteligentnych ale trudnych dzieci.
Gratuluję Pani troski o syna i świadomości jego trudności. Proszę go uważnie obserwować i nagradzać te zachowania, które są nowatorskie czy niekonwencjonalne. Dużo, dużo z nim rozmawiać i być może zainteresować jakąś dyscypliną sportową. To świetny chłopak. Znam to z autopsji, ponieważ też byłam głęboko upośledzonym ADHD'owcem. Ale sport i czytanie książek wyprowadziło mnie na ludzi.

Pozdrawiam serdecznie, życząc wszystkiego dobrego na święta Bożego Narodzenia i w Nowym Roku,
Alicja M. Jankowska
http://psychoterapie-szczecin.pl