Co jest przyczyną białego osadu na języku?

co jest przyczyną białego osadu na języku? mam tak odkąd pamiętam. Czy to jest normalne? dziękuję z góry za odpowiedź

Witam Panią,

Biały nalot na języku może występować fizjologicznie, nie jest wtedy powodem do niepokoju, zwłaszcza, jeśli nie towarzyszą mu jakieś dodatkowe objawy, czy dolegliwości. Biały nalot na języku może być również wynikiem grzybicy, wtedy wymaga leczenia. Może on również występować u osób z anemią, dlatego warto oznaczyć sobie morfologię, przydatne w diagnostyce może być również oznaczenie OB lub CRP. U wieloletnich palaczy na języku mogą pojawić się zmiany o białym zabarwieniu - tzw. leukoplakia. Biały,a raczej biało-szary nalot może występować również w kile, ale to w dzisiejszych czasach to dosyć rzadka choroba. Jeśli w ostatnim czasie zauważyła Pani, że ilość nalotu na języku zwiększyła się lub odczuwa Pani jakieś dolegliwości typu pieczenie, swędzenie, ma Pani gorączkę, to warto udać się do lekarza. Jeśli nie, to nie ma takiej potrzeby.

Pozdrawiam

MD