Kobieta , 29 lat

Witam!
Mam 29 lat, mam dwoje dzieci w wieku 11 i 7. Od jakiegoś czasu, tzn. od kilku miesięcy mam nieregularny okres, zwykle dostaję za wcześniej i do tego mam bardzo silne krwawienia, i trwa to ok. 7 dni.
Ostatni mój okres dostałam o tydzień za wcześniej. Przed okresem pojawił się silny ból lewego jajnika i trwał do 3 dnia okresu. Był tak silny, że zwijałam się z bólu. Bóle porównywalne do porodowych i przy tym bardzo, ale to bardzo obfite krwawienie.
Czwartego dnia, tak jakbym w ogóle nie miała okresu, tylko zaczęła mi lecieć brązowa wydzielina i leci do dzisiejszego dnia. Współżyję regularnie z mężem i w czasie tych plamień, mój mąż stwierdził, że moja pochwa jest o wiele bardziej gorąca niż normalnie. Nie zabezpieczam się, ale uważamy.
Dodam, że 2 lata temu stwierdzono u mnie małego mięśniaka macicy.
Bardzo proszę o pomoc, gdyż na wizytę u lekarza muszę czekać miesiąc.

Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
Lek. Aneta Zwierzchowska 77
Lek. Aneta Zwierzchowska Stażysta/Rezydent, Warszawa
Edytuj odpowiedź

Witam!

W przypadku nagłego, bardzo silnego bólu i towarzyszącego krwawienia należy niezwłocznie udać się na ginekologiczną izbę przyjęć lub zadzwonić po pogotowie, mogą być to objawy ciąży pozamacicznej, powodującej na przykład pęknięcie jajowodu, co jest stanem poważnie zagrażającym życiu.

Trudno mi powiedzieć, co może być przyczyną Pani bolesnych miesiączek. Jeżeli stwierdzono u Pani mięśniaki w macicy, to najprawdopodobniej one przyczyniają się do większej obfitości krwawień, choć rzadko powodują bolesność.
Innymi prawdopodobnymi przyczynami wtórnej bolesności podczas menstruacji może być torbiel jajnika, zapalenie dróg rodnych czy endometrioza.
Jeśli chodzi o skracanie się długości cykli, może być to pierwszy objaw starzenia się jajników, pojawiający się w okresie okołomenopauzalnym. Jest Pani na to jednak zdecydowanie za młoda i prawdopodobnie dochodzi do zaburzeń hormonalnych na innym tle. Może też dochodzić do krwawienia z mięśniaka, na kilka dni przed właściwą miesiączką, co zamazuje okres krwawienia, przyspieszając go i wydłużając.
Podczas najbliższej wizyty proszę dokładnie opisać lekarzowi swoje objawy i historię medyczną.

Pozdrawiam serdecznie!

 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

  • Ginekologia – Profilaktyką i leczeniem chorób wyłącznie żeńskiego układu płciowego zajmuje się ginekologia. Problemy ginekologiczne obejmują zaburzenia miesiączkowania, stany zapalne pochwy, antykoncepcję, niepłodność, nowotwory narządów rodnych, badania piersi, anorgazmię, problemy z ciążą, nadżerki czy zapalenia przydatków.
  • Zaburzenia miesiączkowania – Zaburzenia miesiączkowania wywołują niepewność i obawy u kobiet. Nieregularne krwawienia często są związane z innymi dolegliwościami, np. uczuciem suchości pochwy, na które wpływają zaburzenia hormonalne. Zaburzenia miesiączkowania można podzielić na: brak miesiączki, skąpe i rzadkie miesiączki oraz nadmierne krwawienie.

Nasi lekarze odpowiedzieli też na kilka podobnych pytań innych użytkowników:

Wyszukaj lekarza po opiniach