Co jest przyczyną ciemnych upławów?

Witam! Mam 27 lat, od około 2 lat zmagam się z ciemnymi upławami. Odwiedzam lekarzy regularnie, zmieniałam ich już chyba 5 razy. Dzieje się tak za każdym razem, kiedy lekarz nie ma pomysłu co mi dolega i eksperymentuje, np. ze środkami hormonalnymi a eksperymenty te nie poparte są żadnymi badaniami. Większość ze wspomnianych lekarzy stwierdzała u mnie nadżerkę, która była usuwana - 1 raz przez krioterapię oraz 2 razy metodą chemiczną. Ostatni raz S*** nałożono mi w tym tygodniu i mam nadzieję, że w końcu wyleczę tę nadżerkę. Lekarz jest dobrej myśli (nie pierwszy raz). Od prawie 4 lat zażywam środki hormonalne antykoncepcyjne. O ile wcześniejsza pani doktor by zaradzić upławom przepisywała mi co raz mocniejsze tabletki o tyle aktualny lekarz robi zupełnie odwrotnie. Przy czym przy ostatniej wizycie na moje pytanie, czy po zagojeniu nadżerki upławy w końcu ustąpią odpowiedział, że nie jest przekonany czy problem tkwi w nadżerce lub środkach antykoncepcyjnych. Myślałam, że problem tkwi w hormonach lub/i nadżerce. Tym samym zburzył moją nadzieję, w której utwierdzana jestem od 2 lat. Ponieważ na następną wizytę umówiona jestem dopiero na za 2 miesiące chcę się zorientować przez ten czas co może być przyczyną. Upławy utrzymują się prawie cały miesiąc - kilka dni (ok. 3) przed i po okresie jest spokój. Prawie nie utrzymują przez to stosunków seksualnych, nie używam tamponów, nie biorę gorących kąpieli tylko prysznice. Co jakiś czas (szczególnie przy zmianie lekarza) mam globulki dopochwowe (bo każdy lekarz na początku uważa, że upławy pochodzą ze stanu zapalnego lub grzybicy). Kuracje nie przynoszą jednak efektów. Proszę o pomoc, bo jestem już tym zmęczona.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Ewidentnie Pani dolegliwości trwają za długo i wymagają dokładnej diagnostyki. Nadżerka oczywiście może być powodem plamienia międzymiesiączkowego i należy ją wreszcie całkowicie wyleczyć. Przyznam, że nie rozumiem dlaczego leczenie jednej zmiany trwa w Pani przypadku tak długo. Być może przyczyniła się do tego częsta zmiana lekarzy, albo jeszcze inny czynnik o którym nie wiem.

Wspomina Pani, że do tej pory nie wykonywała Pani żadnych badań diagnostycznych. W przypadku plamień śródcyklicznych można zastanowić się nad wykonaniem kolposkopii, która pozwoli dokładnie obejrzeć nadżerkę i ustalić, czy to ona jest faktyczną przyczyną problemu.

Plamienia śródcykliczne występują także w zaburzeniach hormonalnych, dlatego wskazane by było przeprowadzenie diagnostyki hormonalnej.

Istnieje jeszcze wiele badań diagnostycznych umożliwiających ustalenie przyczyny nieprawidłowych krwawień, aż po wyłyżeczkowanie kanału szyjki i jamy macicy włącznie. Z tego też względu uważam, że powinna Pani zgłosić się do poradni mieszczącej się przy szpitalu ginekologicznym, gdzie na pewno zostaną wykonane Pani wszystkie badania. Nie ma sensu przyjmować leczenia farmakologicznego bez potrzeby (najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie leków przeciwzapalnych po wykonaniu posiewu).

Warto by było również wykonać cytologię, chyba że w ciągu ostatniego roku zdążyła ją Pani wykonać.

Pozdrawiam