Co jest przyczyną częstych problemów z zatokami i chorych migdałków?

Witajcie. Leczę się laryngoloczinie. Miałem 3 anginy, ostatnia w marcu. Zawsze cierpiałem na bóle zatok, po wielu wizytach nadal mam wysokie ASO-550, choć spadło z 630. Lekarka chce usunąć migdałki, gdyż mówi, że to od tego mam zakażone zatoki. Z innych źródeł wyczytałem, że to zatoki mogą być źródłem choroby. Nie miałem żadnego wymazu, jedynie ASO i powiększone migdałki, które nie zmniejszają się. Ogólnie angin nie miewałem, ostatnia z 5 lat temu. Jak potwierdzić co jest źródłem problemu? Czy to na pewno migdałki i czy trzeba je usuwać? Czy da się inaczej to leczyć?

Lek. Paweł Szadkowski

Wskazania do wykonania tonsylektomii, czyli usunięcia migdałków, ustala laryngolog. Generalnie uważa się, że można usunąć migdałki zwłókniałe, które już nie pełnią swojej ochronnej roli. Konieczne jest dokładne badanie i analiza badań dodatkowych. Miano ASO zaczyna się zwiększać 1–3 tygodni po zakażeniu paciorkowcowym, maksymalną wartość osiąga po około 3–5 tygodniach, a następnie zwykle w ciągu 6 miesięcy zmniejsza się do wartości nieznamiennych (<200 IU). Niekiedy zwiększone miano ASO utrzymuje się długotrwale i towarzyszy mu nosicielstwo paciorkowców w gardle. Sytuacja ta nie jest szkodliwa, ponieważ dowiedziono, że nosicielstwo paciorkowców nie zwiększa ryzyka gorączki reumatycznej, a zwiększone miano ASO należy uważać za istotne, jedynie gdy towarzyszą mu objawy kliniczne.