Co jest przyczyną koszmarów sennych?

Witam. Jestem kobietą, mam 24 lata i od pewnego czasu mam sny, które po czasie się sprawdzają oraz odczuwam stres, strach, niepokój przed zdarzeniem (sytuacją) która zdarzy w ciągu kilku minut, godzin maksymalnie dnia. Co z tym zrobić? Co może być przyczyną? Czy to się jakoś leczy?

Dzień dobry, proszę się zastanowić czy nie przyjmuje Pani jakiś leków, które mają skutek uboczny w postaci koszmarów sennych. Z drugiej strony czasami intensywne życie, stres wywołują intensywne sny. Działają jak samospełniające się proroctwo. Proszę pomyśleć o jakiejś relaksacji i odpoczynku. Jeżeli to nie przyniesie efektu, warto skonsultować się z lekarzem psychiatrą. Być może konieczne będą leki wyciszające. Proszę nie bagatelizować problemu gdyż zapewne takie sny, a później uczucia po przebudzeniu mogą zacząć wycofywać społecznie z powodu odczuwanego lęku.
Pozdrawiam A. Pacia

Szanowna Pani,

jeśli odczuwa Pani ciągły stres i niepokój, to warto skorzystać z pomocy lekarskiej i psychologicznej. W pierwszej kolejności warto się udać do lekarza rodzinnego i wykonać podstawowe badania laboratoryjne. Jeśli wszystko będzie tam w porządku - warto zapisać na wizytę do psychologa lub psychiatry.

Pozdrawiam i życzę zdrowia

Lech Popiołek

http://psychiatra-dzieciecy-krakow.pl/