Co jest przyczyną odwapnienia zębów?

Odwapnienia zębów - co jest przyczyną? Jak odróżnić czy to brak wapnia czy coś innego. Jakie badanie wykonać?

Próchnicy można skutecznie zapobiegać i całkowicie ją wyleczyć. Mimo to na próchnicę choćby kilka razy w życiu choruje niemal każdy z nas. Nie ma się czemu dziwić: zaledwie połowa Polaków myje zęby codziennie rano i wieczorem.W Polsce próchnica to problem aż 95 proc. dorosłych. Zaawansowaną chorobę dentyści stwierdzają u ponad połowy kilkuletnich dzieci, a co drugi nastolatek z jej powodu wkracza w dorosłość, nie mając kompletu zębów. Zazwyczaj winą za rozwój próchnicy obarczamy słodycze. I słusznie, chociaż przyczyny jej powstawania są znacznie bardziej złożone. Próchnica to proces, który polega na stopniowym odwapnieniu i rozpadzie twardych tkanek zęba.Próchnicę powodują przede wszystkim bakterie. Choć trudno to sobie wyobrazić, w jamie ustnej człowieka żyje około 300 gatunków bakterii, a ich łączna liczba sięga niemal 50 miliardów. Większość z nich nie jest jednak dla nas szkodliwa. Za próchnicę odpowiedzialne są jedynie te, które rozkładając cukry, produkują kwasy organiczne i dobrze tolerują kwaśne środowisko. Głównie należą do gatunku Streptococcus mutans. Bakterie te tworzą miękki, szczelnie przylegający do powierzchni zębów, żółty nalot fachowo nazywany płytką nazębną. Drobnoustroje stanowią aż 80 proc. jej masy, natomiast pozostałe 20 proc. to organiczne podłoże, która ułatwia im przyleganie do szkliwa.

Witam serdecznie,
Odwapnienie zębów jest to początkowy etap powstawania próchnicy, spowodowany niedoborem minerałów. Trzeba to różnicować m.in. z fluorozą, czyli nadmiarem fluoru (w wodzie, jedzeniu, paście do zębów itd).
Różnicowaniem zajmuje się stomatolog na podstawie objawów klinicznych.

Próchnica, jest to proces chorobowy, polegający na odwapnieniu i rozpadzie twardych tkanek zęba. Prowadzi to do powstania ubytku próchnicowego. Jeżeli płytka nazębna nie zostanie dokładnie usunięta z węglowodanów znajdujących się w jamie ustnej i w płytce powstają silne kwasy organiczne. Przy odpowiednio wysokim stężeniu kwasów następuje odwapnienie szkliwa zębów. Jest to początek procesu próchniczego. Jeśli płytka nazębna zostanie szybko i dokładnie usunięta, czysta powierzchnia zębów nie ulega odwapnieniu, a dziąsła nie są narażone na działanie bakterii powodujących stany zapalne. Aby tego uniknąć niezbędna jest właściwa, codzienna higiena oraz dwa razy w ciągu roku profesjonalny zabieg czyszczenia. Zabieg taki wykonuje się wyłącznie w gabinecie dentystycznym.

Za odwapnienia, inaczej demineralizację szkliwa odpowiadają głównie bakterie znajdujące się w jamie ustnej, najczęściej jest ono pierwszym etapem rozwoju próchnicy. Aby go uniknąć należy stosować pełnowartościową dietę bogatą w witaminy oraz składniki mineralne, szczególnie wapń, a także ograniczyć spożycie cukrów prostych. Słodycze oraz kwaśne produkty obniżają pH w jamie ustnej i rozmiękczają szkliwo powodując stopniowe jego odwapnianie. Odwapnienie to małe, matowe plamki na powierzchni zębów, podobnie może wyglądać fluoroza, ale to rzadsze schorzenie, częściej występujące u dzieci. Tak naprawdę to stomatolog widząc plamki powinien stwierdzić dokładnie. W Pana przypadku doradzam stosowanie np. żelu z aminofluorkiem, przeznaczonego m.in. do leczenia wczesnych zmian próchniczych. Preparat tworząc powłokę na zębach chroni przed atakiem bakterii, rozmiękczaniem szkliwa przez kwasy oraz remineralizuje szkliwo.

Pozdrawiamy,
https://stankowscy.com.pl/
https://www.facebook.com/badzbystry