Co jest przyczyną powstawania proliferacji szklistkowo-siatkówkowych w oku?

Witam serdecznie. Proszę o odpowiedź- co jest przyczyną powstawania proliferacji szklistkowo-siatkówkowych w oku? Czy da się jakoś zatrzymać ten proces (suplementy itp.), czy takie proliferacje z czasem będą się pogłębiać? Czy zawsze potrzebna jest witrektomia, żeby usunąć ciało szkliste i proliferacje, czy da się z nimi żyć bez takiej poważnej operacji? Czy nie ma jakichś nieinwazyjnych metod na leczenie proliferacji np. zastrzyki itp? pozdrawiam

Witam.Proliferacje są rodzajem zwyrodnienia ciała szklistego. Powstają również np w cukrzycy wysokiej myopii i chorobach zapalnych oczu. Nie słyszałam o suplementach które zapobiegają. Zastrzyki do oka są metodą inwazyjną. Witrektomia to ostatecznosc. Pozdrawiam serdecznie