Co jest przyczyną problemów ze snem u dziecka?

Syn 20 mcy , od urodzenia nie przespal ani jednej nocy. Budzi się kilka razy. Rano wstaje przed 6:00, idzie spać między 20-22. W dzień była do niedawna jedna drzemka , obecnie 2 po 1-1.5 h. Po przebudzeniu z drzemek i czasem rano dziecko jest marudne , zle, placzliwe, widać że nie jest wyspane. Marudzi, czasem ciężko go czymś zajać. Apetyt w porządku. Na spacery chodzi chętnie. Wychodzą trójki. Co może być przyczyną takiego zachowania ? Czemu dziecko ciągle wygląda na niewyspane?

Dzień dobry. Nastrój dzieci często jest odbiciem nastroju rodziców. To ich sposób uczenia się i regulowania emocji. Wiedza małego dziecka na temat świata opiera się głownie na tym, jak na określone sytuacje reagują ważni dla niego dorośli. Być może synek wyczuwa Pani niepokój spowodowany, nawet nieznacznym, stresem dnia codziennego, zmęczeniem i pewnym niepokojem gdy widzi Pani jego zły nastrój. Warto przygotować się na te momenty i popracować nad swoim nastawieniem. Spróbować "odsunąć" od siebie wszelkie troski i skupić się na stworzeniu ciepłej i relaksującej dla dziecka atmosfery. Gdy ono przejmie to nastawienie powinno lepiej znosić momenty niepokoju. Przed zbliżającą się porą planowanej drzemki czy pójścia spać na noc również warto zadbać o wyciszenie się - dziecka i własne. Wówczas jego sen również może okazać się spokojniejszy i sprawiać, ze wybudzanie będzie przyjemniejsze. Oczywiście, cały proces musi nieco potrwać by przyniósł zamierzone efekty, proszę więc uzbroić się w cierpliwość myśląc o pożądanym efekcie końcowym: będzie to czas sporej ulgi. Zachęcam Panią również do rozważenia konsultacji psychologicznej z tego zakresu. Wskazówki wychowawcze prowadzone bezpośrednio dadzą możliwość skorygowania schematów i pozwolą na wprowadzenie skutecznych rozwiązań. Pozdrawiam.