Co jest przyczyną przewlekłych biegunek?

Witam. Od 11 lat mam biegunki. W ciagu ostatnich kilku lat bardzo sie nasilily. Stolce 5-10 na dobe, czasem krew, duzo sluzu. Jestem po kolonoskopii, gastroskopii i tomografii jelit. Kalprotektyna ponad 200. Choroba Crohna i wrzodziejace zapalenie jelita wykluczone w/w badaniami. Trzustka, watroba, tarczyca w normie. Celiakia wykluczona. Pasozytow nie ma, Lekarze nie maja juz pomyslu czego szukac, bo praktycznie wszystkie badania byly wykonane i procz kalprotektyny wszystko ok. Co to moze byc?

Dzień dobry,

Na pewno sytuacja, w której sie Pan znalazł jest bardzo niekomfortowa i utrudnia zwyczajne funkcjonowanie w codziennym życiu, ponadto może dojść do poważnych niedoborów w składniki mineralne i witaminy, odwodnienia. Z tego co Pan pisze, wystapił stan zapalny jelit jednak nie związany ze strukturą jelit (IBD - choroba zapalna jelit), a bardziej z ich funkcją (IBS - zespół nadwrażliwego jelita). Proszę przeanalizować, poobserwować swój organizm kiedy najczęściej dochodzi do biegunek, czy występują przy tym wzdęcia, liczne gazy. Czy są to najczęściej sytuacje stresowe, czy po jakichś konkretnych, spożytych produktach (nabiał, pieczywo, smażone rzeczy, tłuszcze, owoce, produkty rafinowane), po czym czuje się pan dobrze, a po czym źle. Warto zwrócić uwagę na to co pan spożywa (warto zapisywać sobie chociaż przez 3-4 dni bardzo dokładnie co sie spożywa). Może Pan poczytać również o żywieniu FODMAP. Polecam kontakt z fundacją Apetyt na życie - pracują tam eksperci zajmujący sie stricte problemami jelitowymi http://www.apetytnazycie.org/. Mam nadzieje, że choć trochę pomogłam. Życzę powodzenia i szybkiego powrotu do zdrowia!

Gosia Jezierska.