Mężczyzna , 25 lat Witam. Od 11 lat mam biegunki. W ciagu ostatnich kilku lat bardzo sie nasilily. Stolce 5-10 na dobe, czasem krew, duzo sluzu. Jestem po kolonoskopii, gastroskopii i tomografii jelit. Kalprotektyna ponad 200. Choroba Crohna i wrzodziejace zapalenie jelita wykluczone w/w badaniami. Trzustka, watroba, tarczyca w normie. Celiakia wykluczona. Pasozytow nie ma, Lekarze nie maja juz pomyslu czego szukac, bo praktycznie wszystkie badania byly wykonane i procz kalprotektyny wszystko ok. Co to moze byc?
Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
Zaufany specjalista Umów wizytę
Edytuj odpowiedź

Dzień dobry,

Na pewno sytuacja, w której sie Pan znalazł jest bardzo niekomfortowa i utrudnia zwyczajne funkcjonowanie w codziennym życiu, ponadto może dojść do poważnych niedoborów w składniki mineralne i witaminy, odwodnienia. Z tego co Pan pisze, wystapił stan zapalny jelit jednak nie związany ze strukturą jelit (IBD - choroba zapalna jelit), a bardziej z ich funkcją (IBS - zespół nadwrażliwego jelita). Proszę przeanalizować, poobserwować swój organizm kiedy najczęściej dochodzi do biegunek, czy występują przy tym wzdęcia, liczne gazy. Czy są to najczęściej sytuacje stresowe, czy po jakichś konkretnych, spożytych produktach (nabiał, pieczywo, smażone rzeczy, tłuszcze, owoce, produkty rafinowane), po czym czuje się pan dobrze, a po czym źle. Warto zwrócić uwagę na to co pan spożywa (warto zapisywać sobie chociaż przez 3-4 dni bardzo dokładnie co sie spożywa). Może Pan poczytać również o żywieniu FODMAP. Polecam kontakt z fundacją Apetyt na życie - pracują tam eksperci zajmujący sie stricte problemami jelitowymi http://www.apetytnazycie.org/. Mam nadzieje, że choć trochę pomogłam. Życzę powodzenia i szybkiego powrotu do zdrowia!

Gosia Jezierska.

 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

  • Gastroskopia – Gastroskopia to badanie endoskopowe górnego odcinka przewodu pokarmowego, podczas którego do przewodu pokarmowego wprowadza się rurę endoskopu zaopatrzoną na końcu w kamerę, co pozwala na uwidocznienie na ekranie monitora oglądanych narządów. Dzięki wykonaniu gastroskopii możliwe jest wykrycie u badanego ewentualnych zmian chorobowych, pobranie do badania wycinków, a nawet wykonanie pewnych leczniczych zabiegów endoskopowych.
  • KolonoskopiaKolonoskopia polega na wprowadzeniu przez odbyt do jelita grubego miękkiego giętkiego instrumentu, dzięki któremu jest możliwe obejrzenie śluzówki jelita grubego.