Co jest przyczyną takiego kału?

Witam, Regularnie wypróżniając sie zauważyłem, że 'pierwszy wychodzący' odcinek kału jest czystym zatwardzeniem tj. kulki, zbrylona kupa, ew. mocno wysuszony kał. Chciałbym sie spytać co moze być przyczyną? Dieta wydaje się być ok - jem warzywa itd, oraz już regularnie uprawiam sport - rower, szybkie spacery, objawy nie przechodzą. Proszę o informację w czym może być problem. Dziękuję Radek

Dzień dobry,
proszę zwrócić uwagę, czy w diecie pojawiają się oprócz warzyw produkty zbożowe pełnoziarniste. Ważną kwestią jest też odpowiednie spożycie płynów. Spożycie powinno wynosić 1,5-2 l i powinien Pan sięgać po wodę, herbaty ziołowe czy zielone. Dodatkowo należy się zastanowić, czy nie wstrzymuje Pan kału, np. z braku możliwości wypróżnienia się w pracy.

Pozdrawiam,
Beata Krawczyńska-Kowalska

Nie pisze Pan nic na temat picia wody. Proszę się zastanowić czy pije Pan wystarczająco, co jest szczególnie ważne w kwestii wypróżniania. Czy pije Pan kawę? W jakiej ilości dziennie? Kawa działa odwadniająco. Pozdrawiam i życzę zdrowia.