Co jest przyczyną uciążliwej zgagi?

Witam! Od wielu miesiecy mama zgage,czasami budze sie nad ranem z uczuciem ze zbiera mi sie na wymioty.Unikam jedzenia po godz.18 bo wowczas nie poloze sie spac az uczucie sytosci minie.Biore tabletki esomeprazol ale jak mowilam musze uwarzac na jedzenie bo i one nie pomoga jak przesadze .Jak dlugo mozna brac te tabletki.Nigdy nie robilam gastroskopi bo sie boje i dusze.Prosze poradzic jak mozna stwierdzic co jest przyczyna mojej dolegliwosci oczywiscie bez gastroskopi.Dziekuje i pozdrawiam

Lek. Paweł Szadkowski

Pani objawy mogą być wywołane choroba refluksową przełyku. Aby postawić takie ropoznanie i zlecić odpowiednie leczenie konieczne jest poszerzenie wywiadu i badania dodatkowe. Jeśli nie chce pani wykonać gastroskopii to rozpoznanie jest utrudnione, ale może pani wykonać jeszcze badanie pH-metrii przełykowej z manometrią.