Co jest przyczyną udaru móżdżku?

Co jest przyczyną udaru móżdżku? Jakie konsekwencje za sobą niesie? Co zrobić, by nie doszło do ponownego udaru? Jakie działania profilaktyczne podjąć? Czy po udarze móżdżku wraca się szybko do zdrowia? Jak wygląda leczenie? Czy udar móżdżku może powstać na skutek innych groźnych chorób? Jeżeli tak, to jakie schorzenia mogą doprowadzić do udaru móżdżku? Jak można się ustrzec przed kolejnym udarem móżdżku? Czy należy w tym celu brać jakieś leki? Jeżeli tak, to jakie? Chciałbym również się dowiedzieć jakie są objawy udaru móżdżku? Jak rozpoznać, że ma się udar? Bardzo proszę o radę i pomoc. Z góry dziękuję. Pozdrawiam serdecznie

Magdalena Mroczek

Przyczyną udaru móźdżku jest zablokowanie dopływu krwi do móżdżku albo wylew krwi do móżdżku. W udarze móżdżku duże znaczenie mogą mieć choroby obciążające tj. nadciśnienie, cukrzyca, wysoki poziom cholesterolu. Czynnikiem ryzyka jest też palenie papierosów. Ważne jest, aby zdiagnozować chorobę współistniejącą i właściwie ja kontrolować. Objawy udaru móżdżku to m.in. brak koordynacji ruchów, trudności w chodzeniu, drżenie, zawroty głowy, nudności, bóle głowy i upośledzenie słuchu.

Lek. Bartosz Małek

Szanowny Panie,
Najczęstszą przyczyną udaru móżdżku jest brak przepływu lub zbyt mały przepływ krwi w tętnicach domóżdżkowych. Konsekwencją udaru móżdżku mogą być trwałe zaburzenia równowagi i zaburzenia chodu. Jeśli chodzi o profilaktykę to podstawą jest utrzymywanie prawidłowego ciśnienia tętniczego oraz leczenie ewentualnych zaburzeń lipidowych. Należy pamiętać, że każdy przypadek kliniczny jest inny i w Pana przypadku proponuję stałą kontrolę neurologiczną i postępowanie zgodne z zaleceniami lekarskimi w celu wyeliminowania czynników ryzyka kolejnych epizodów niedokrwiennych.

Tomasz Nęcki

Dzień dobry,

udar móżdżku – w zależności od rodzaju tego schorzenia – może być spowodowany różnymi przyczynami. Udar krwotoczny móżdżku związany jest z wynaczynieniem się krwi w obrębie móżdżku, z kolei do udaru niedokrwiennego dochodzi wtedy, kiedy to zablokowany zostanie dopływ krwi do móżdżku.

Wyróżnia się wiele różnych czynników, które mogą sprzyjać udarowi móżdżku. Wśród nich dominują schorzenia sercowo-naczyniowe, takie jak nadciśnienie tętnicze oraz miażdżyca. Zwiększone ryzyko udaru móżdżku dotyczy tych pacjentów, którzy palą papierosy czy obarczeni są zaburzeniami lipidowymi (np. zbyt wysokim poziomem cholesterolu).

Objawy udaru móżdżku wynikają z tego, jaką rolę odgrywa właściwie funkcjonujący móżdżek. W sytuacji, kiedy dochodzi do zaburzeń czynności tej części układu nerwowego, pacjenci doświadczać mogą m.in. zawrotów głowy, zaburzeń równowagi, trudności podczas chodzenia czy bólów głowy.

Jeżeli zaś chodzi o zapobieganie udarowi móżdżku, to w tym przypadku po prostu konieczne byłoby utrzymywanie zdrowego stylu życia. Zmniejszyć ryzyko wystąpienia tego schorzenia można poprzez rezygnację z palenia papierosów. Aktywność fizyczna i ograniczenia dietetyczne – prowadzące do zmniejszenia poziomów lipidów we krwi – również zmniejszają ryzyko pojawienia się tego schorzenia. Jeżeli zaś chodzi o pacjentów z nadciśnieniem tętniczym, to dzięki odpowiedniej farmakoterapii tej choroby ryzyko udarów – w tym również udaru móżdżku – ulega obniżeniu.