Co jest przyczyną zmian podczas miesiączki?

Witam,
mam 30 lat, od około pół roku moja miesiączka nie wygląda tak jak wcześniej, tzn. cykle są regularne, ale sama krew jest na początku jasnoczerwona z dużą ilością przezroczystego śluzu, obfite krwawienie trwa około 1-2 dni, a przez kolejne 2-3 dni krwawię tylko przy oddawaniu moczu. Wcześniej miałam miesiączkę bardziej obfitą i z ciemniejszą krwią. Zaczynamy z mężem starać się o dziecko i nie wiem, co może być przyczyną takiej zmiany w krwawieniu? Czy powinnam udać się do ginekologa?
Dodam, że jestem osobą dość nerwową, ale w ostatnim czasie nie miałam sytuacji bardziej stresujących niż zazwyczaj.

Witaminy w ciąży

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Jeśli miesiączki są równie regularne co wcześniej, to raczej nie ma powodów do niepokoju. Bardziej skąpa miesiączka nie jest niczym złym, jeśli nie przeszła Pani w przeszłości żadnych zabiegów ginekologicznych jak np. łyżeczkowanie jamy macicy. W takim układzie mogą Państwo starać się o dziecko.

Śluz wydostający się w wydzielinie miesiączkowej jest najpewniej złuszczoną błoną śluzową macicy, nie jest to stan patologiczny. O patologii świadczyłby natomiast przykry zapach wydzieliny czy współwystępowanie zielonkawych bądź żółtawych upławów - wtedy podejrzewalibyśmy infekcję dróg rodnych.

Pozdrawiam serdecznie!