Co jest wiarygodniejsze: badanie palpacyjne czy usg?
Witam mam rozpoznanego truszczaka przez badanie palpacyjne i badanie usg. Lecz w opisie na usg pisze ze ma on 2, 7cm na 9mm a chirurg podczas badania palpacyjnego stwierdził że w dotyku jest trochę większy gdzieś ok 4 cm. Czy podczas usg mógł być źle zamierzony. Co jest wiarygidniejsze badanie palpacyjne czy usg? Bo już sama się pogubilam i zmartwilam. Za tydzień będę miała zabieg wyluszczenia.

KOBIETA, 30 LAT ponad rok temu
Czy przeszczep starcza na całe życie?
Dzień dobry,
Pomiar w usg jest dokładniejszy, niż ten wykonany w trakcie badania palpacyjnego. Jakkolwiek nie można wykluczyć, że osoba wykonująca usg mogła źle zmierzyć zmianę. Niewykluczone również, że zmiana mogła się powiększyć, jeśli pomiędzy badaniem usg, a badaniem palpacyjnym minęło trochę czasu. Proszę się nie martwić, tłuszczaki z reguły nie są zmianami złośliwymi, a prawdziwe - przybliżone wymiary pozna Pani po usunięciu zmiany.
Z poważaniem,
Dr n. med. Marek Derkacz
ENDOKRYNOLOG
DIABETOLOG
specjalista chorób wewnętrznych