Co jest wiarygodniejsze: badanie palpacyjne czy usg?

Witam mam rozpoznanego truszczaka przez badanie palpacyjne i badanie usg. Lecz w opisie na usg pisze ze ma on 2, 7cm na 9mm a chirurg podczas badania palpacyjnego stwierdził że w dotyku jest trochę większy gdzieś ok 4 cm. Czy podczas usg mógł być źle zamierzony. Co jest wiarygidniejsze badanie palpacyjne czy usg? Bo już sama się pogubilam i zmartwilam. Za tydzień będę miała zabieg wyluszczenia.

Dzień dobry,

Pomiar w usg jest dokładniejszy, niż ten wykonany w trakcie badania palpacyjnego. Jakkolwiek nie można wykluczyć, że osoba wykonująca usg mogła źle zmierzyć zmianę. Niewykluczone również, że zmiana mogła się powiększyć, jeśli pomiędzy badaniem usg, a badaniem palpacyjnym minęło trochę czasu. Proszę się nie martwić, tłuszczaki z reguły nie są zmianami złośliwymi, a prawdziwe - przybliżone wymiary pozna Pani po usunięciu zmiany.

Z poważaniem,

Dr n. med. Marek Derkacz
ENDOKRYNOLOG
DIABETOLOG
specjalista chorób wewnętrznych