Co jest ze mną nie tak? Dlaczego się zmieniłem?

Witam. Mam na imię Paweł, mam 17 lat. Od jakiegoś dłuższego czasu czuję, że nie jestem sobą, że się zmieniłem. Zauważyłem to w pierwszej klasie technikum, gdyż nie umiałem zapoznać się z nowymi kolegami i się peszyłem, a w gimnazjum potrafiłem podejść do kogoś i zacząć rozmowę obojętnie na jaki temat i zawsze udawało mi się sympatycznie porozmawiać, lecz teraz przed zapoznaniem się z kimś myślę o czym porozmawiać, na jaki temat i przeważnie jest tak, że ze stresu odpuszczam, chociaż bym chciał. Druga rzecz nie potrafię, wstydzę się poderwać dziewczynę, nie interesują mnie one tak, jak kiedyś chociaż bardzo bym chciał ją mieć. Nie potrafię również śmiać się z żartów kolegów - w ogóle mnie nie śmieszą chyba. że stanie się coś naprawdę śmiesznego, takiego realnego. Chciałbym być otwarty do ludzi, szybko zawierać znajomości i przy nieznajomym towarzystwie być sobą, ale nie wychodzi mi to. W domu jestem sobą, a gdy jest więcej ludzi przy mnie nie znajomych to się peszę. Proszę, niech mi ktoś pomoże. Paweł.

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Twoje zachowanie jest całkiem normalne. Jesteś teraz w okresie wchodzenia w dorosłość, zmienia się Twój obraz świata i ludzi, kształtuje Twoja osobowość, zachowanie determinują hormony oraz budowanie obrazu siebie poprzez relacje z innymi ludźmi. Niestety ten okres łączy się również z silnym stresem i skrajnymi emocjami.
Daj sobie trochę czasu i nie staraj się na silę być "fajny, wyluzowany i zabiegający o innych". Jeżeli Twoje zachowania bardzo Cię niepokoją wybierz się na rozmowę z psychologiem.

Powodzenia i pozdrawiam