Co jeszcze może oznaczać tak wysoki wynik tak przeciwciał?

Córka 4,5 roku, cierpiąca na astmę wysiłkową i alergie wziewną słabo wychodzącą w testach, dostała od alergologa skierowanie na badanie na celiakię. Wyniki: tTG IgA - 150 U, norma 20 IgA całkowite: 144 mg/dl, norma 27-190 mg/dl [IgE całkowite- 137 IU/ml, norma do 60 IU/ml potwierdza alergię] Co innego niż celiakię może oznaczać tak wysoki wynik przeciwciał przeciw transglutaminazie tkankowej? Czy powinniśmy dalej ją diagnozować? Dziękuję i pozdrawiam

Lek. Bartłomiej Grochot

Witam. Wskazana jest dalsza diagnostyka. Po samym wyniku przeciwciał nie można zdiagnozować celiaki. Pozdrawiam.