Co jeszcze można zrobić przy szybko pogarszającym się wzroku?

Witam! Mam ukończone 24 lata i od 5 roku życia choruję na krótkowzroczność. W wieku 7 i 9 lat przeszłam kolagenoplastykę w Katowicach oraz zabiegi laserowe w Poznaniu, 3 lata temu przeszłam ostre zapalenie spojówki i rogówki, na siatkówce pozostały mi blizny. Obecnie mam -16 szkła , ale są za słabe. Przy tym mam zwyrodnienie siatkówki, męty w ciele szklistym oraz skaczące ciśnienie wewnątrzgałkowe. Najbardziej martwi mnie pogarszające się widzenie oraz widzenie podwójne liter przy czytaniu. Czy w mojej sytuacji zdrowotnej można mi pomóc? Bardzo proszę o odpowiedź. Jestem załamana.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Twoja wysoka krótkowzroczność jest już nie tylko wada wzroku, ale choroba. Jest uwarunkowana genetycznie i wiąże się z powikłaniami, które opisujesz (zwyrodnienie siatkówki, męty, podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe).
Ośrodek poznański jest wyspecjalizowany w chorobach siatkówki i proponuję pozostać tam pod stałą opieką.
Komfort widzenia można by poprawić soczewkami kontaktowymi i w wypadku Twojej wady myślałabym o twardych soczewkach, ale musiałabyś zasięgnąć opinii lekarza, który takie soczewki dobiera. Ponieważ piszesz, że przebyłaś zapalenie rogówki i to może być przeciwwskazaniem.

Serdecznie pozdrawiam