Co ma wspólnego nerwica wegetatywna i tezyczka?

Co ma wspólnego nerwica wegetatywna i tezyczka. Jak odroznic te dwa schorzenia skoro napad i jedego i drugiego wyglada niemal identycznie. Od lat leczono mnie na nerwice, teraz wykryli tezyczke i uznali ze to jadak ona jest przyczyną napadow paniki

Dzień Dobry Pani,

Tak, jak sama Pani napisała jest trudność z docelowym rozpoznaniem, dopiero wnikliwa obserwacja symptomów u Pani zadecydowała o postawieniu konkretnej już diagnozy.

Wspólnym mianownikiem w.w chorób są napady drgawkowe, lęk, nadpobudliwość, zawroty.

Z przesłaniem pomyślności w codzienności,
irena.mielnik.madej@gmail.com

Przede wszystkim powinna Pani zająć się leczeniem tężyczki u neurologa i to powinien być w tej chwili dla Pani priorytet. Napady lęku panicznego, mogą być związane z występowaniem tężyczki, ale równocześnie także z błędnym odczytywaniem konsekwencji odczuć płynących z ciała a związanych z chorobą, ma na nie więc wpływ także interpretacja tych odczuć. Jeśli częstotliwość napadów paniki jest uciążliwa, przeszkadza Pani w funkcjonowaniu lub zaczyna prowadzić do obaw przed opuszczeniem domu lub samotnością i pojawia się u Pani lęk przed nieprzewidywalnymi napadami paniki, warto byłoby już w tym momencie włączyć psychoterapię poznawczo-behawioralną, aby zniwelować ten objaw, wynikający z błędnych interpretacji doznań płynących z ciała, przez które powstaje błędne koło lęku i pogłębiania odczuć. Poznawczo-behawioralna psychoterapia napadów paniki jest krótkoterminowa i wynosi około 12 spotkań, na których nauczy się Pani je kontrolować.

Pozdrawiam i życzę powodzenia,

Justyna Sordyl-Grajcar
www.psychoterapeutakatowice.pl
psychoterapeutakatowice@gmail.com