Co ma wspólnego niemiłe uczucie w gardle ze wstydem?

Witam. Występuje u mnie samoistnie pojawiające się kilka razy na dzień trwające kilka sekund dziwne uczucie w gardle (w okolicach krtani). Czasami występuje też podczas ziewania. W czasie trwania przez te kilka sekund powoduje to, że występuje u mnie straszliwe poczucie wstydu, kiedy nawet nie mam czego się wstydzić. W tym czasie czasami też pojawiają się łzy w oczach. Nie wiem, jak dokładnie opisać, jakie jest to uczucie, ale jest bardzo nieprzyjemne. Co to może być i w jaki sposób to leczyć?

Najpierw warto wykluczyć somatyczne podłoże zaburzeń poprzez konsultację lekarską. Należy jednak pamiętać, że podobne reakcje bywają także reakcją somatyzacyjną organizmu na określone emocje czy sytuacje społeczne. Warto zatem podjąć konsultację psychologiczną, która pozwoli poznać głębsze źródła zaburzenia, a także przepracować je i pozbyć się objawu.