Co ma zrobić 80-letnia osoba, która ma problemy ze skórą?

Witam. Piszę w imieniu mojej teściowej, która ma straszne problemy ze skórą twarzy. Ma 80 lat. Używa najnowszych kosmetyków i troszeczkę przesadnie dba o swój wygląd. Prowadzi aktywny tryb życia. A teraz wyobraźcie sobie, że taka osoba jak ona nie może wyjść z domu, bo ma ropę na twarzy. Skąd to się wzięło, nikt nie wie. Nawet prywatny dermatolog. Najnowsze maści i kremy nie pomagają, wyniki badań (krew, kał, mocz) w normie. Co to jest? Muszę dodać, że mama ma kota i często zagląda do secondhandu (może w tym przyczyna). Z jedzenia stara się ograniczać cukier, tłuszcz, węglowodany. Więc już nie mam pomysłów, jak mam jej pomóc. Lekarzy zapewniają, że to przejdzie, ale przyczyny (najważniejsze) nie ustalono. A jak można leczyć nie znając przyczyny? Proszę o pomoc. Kobieta jest załamana (objawy- ropne trądziki, czerwone, piekące, swędzące, plamy czerwone). Czekam na odpowiedź. Pozdrawiam.

ponad rok temu

Witam serdecznie,

Zmiany skórne na twarzy mogą mieć różne podłoże. Trudno jest natomiast postawić diagnozę bez możliwości naocznej oceny zmian. Wiele chorób dermatologicznych przebiega z podobnymi objawami.

U starszej osoby najbardziej prawdopodobne może wydawać się uczulenie na kosmetyki, ale także na leki, które stosuje się doustnie (np. na nadciśnienie itp.) oraz pokarmy. Zmiany najczęściej mają wtedy charakter wysypki lub czerwonych plam, mogą się łuszczyć i swędzieć. Skoro Teściowa używa wielu kosmetyków, najlepiej byłoby na jakiś czas (parę dni) zaprzestać ich stosowania, dodatkowo włączyć leki przeciwuczuleniowe. Proszę się także zastanowić czy w ostatnim czasie nie nastąpiła zmiana leków na inne, lub zmiana diety.

Inną przyczyną mogą być infekcje skórne - bakteryjne lub grzybicze. Zazwyczaj do rozpoznania konieczne jest wykonanie badania bakteriologicznego (wymaz ze zmian i posiew) lub mykologicznego (w kierunku infekcji grzybiczej), a następnie zastosowanie leczenia zgodnego z antybiogramem.

Tak jak wspomniałam wyżej - diagnostyka tego typu zmian jest czasami żmudna i długotrwała. Nie zawsze udaje się szybko postawić trafną diagnozę. Najlepiej gdyby Teściowa znalazła się pod stałą opieką dermatologa i alergologa.
Pozdrawiam serdecznie.