Co mam myśleć o takiej postawie mojego chłopaka?

W tym roku obchodzimy 6 rocznicę związku. Mam 28 lat, mój chłopak jest 5 lat starszy. Obydwoje mamy dobrą pracę, stabilną. Już od dobrych trzech lat zaczelam oczekiwac zaręczyn. Gdy tylko przychodziła jakoś okazja typu święta, wyjazdy wakacyjne, w mojej głowie kreowal się plan zaręczyn. Niestety działo się to tylko w mojej wyobraźni. Już od ponad roku zaczęłam temat ślubu i przyszłości nasuwac podczas rozmów, zwykle bez odzewu albo tylko z przytakiwaniem, że tak on myśli o nas i przyszłości. Podczas wizyt rodziny i znajomych gdy padały pytania o nasze plany na przyszłość on szukał wymówek, że to on oczekuje od kobiety zareczyn albo że nas na to poprostu nie stać. On od początku wiedział że ślub i rodzina jest dla mnie ważna kwestia w życiu. Mój partner jest DDA, od początku tematy uczyć były unikane z jego strony, pracowaliśmy nad tym i sytuacja się poprawiła. Od kilku miesięcy nie mogę w pełni cieszyć się z spędzania z nim czasu, gdyż chciałabym wiedzieć jak on widzi nasza przyszłość a on poprostu milczy I podczas rozmów unika odpowiedzi. Coraz częściej mam myśli czy to wszystko na sens. Jeśli mi zależy na ustatkowaniu się a jego postawa jest bierna w tym temacie, to co mam o tym myśleć? Dodam że na terapię związku mój partner też nine chce się wybrać że mną.

Dzień dobry,
Najprawdopodobniej Pani partner obawia się czegoś i dlatego nie chce ślubu. Niestety prawdziwy powód zna tylko on i w tym miejscu można stawiać jedynie hipotezy. Sądzę, że naciskanie na deklaracje z jego strony może wywoływać efekt odwrotny do zamierzonego, gdyż on być może nie dojrzał lub jeszcze nie jest gotowy na małżeństwo. Doradzałabym raczej próbę zbadania tego z czym kojarzy mu się małżeństwo i jakie ma obawy z tym związane. Dobrym pomysłem jest również "przemycanie" w rozmowach tego, co pozytywnie kojarzy się ze ślubem np. to, że nie może się Pani doczekać ceremonii; to, że marzy się Pani mieć takiego męża jak on; to, że marzy się Pani zmiana nazwiska, bo stanowiłaby Pani wówczas z nim jedność w przestrzeni publicznej itp. Przykładowe przyczyny lęku przed ślubem: stereotyp, że po ślubie wszystko się zmienia na gorsze; lęk przed tym, że partner zmieni się po ślubie; lęk prze kolejnym krokiem jakim są dzieci i obawa przed naciskiem z Pani strony; lęk przed większą odpowiedzialnością; lęk przed nieznanym; lęk przed nieodwracalnością własnego wyboru; brak potrzeby sformalizowania związku itp. Mam nadzieję, że to tylko kwestia czasu i przyjdzie taki moment, że on zmieni zdanie.
Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Kulczycka
http://psycholog-kulczycka.pl/