Co mam robić? Jak rozmawiać z bratem, który może mieć depresję?

Mój brat od jakiegoś czasu ma stany obniżonego nastroju. Już drugi raz podczas rozmowy telefonicznej zasugerował, że chyba ma depresję. Nie mieszka z rodziną, ponieważ studiuje. Rzadko przyjeżdża. Martwię się o niego. Nie wiem, jak mam mu pomóc, jak z nim rozmawiać.

ponad rok temu

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Witam!

Jeżeli Pani brat podejrzewa u siebie wystąpienie depresji, powinien zdecydowanie udać się na konsultację z lekarzem psychiatrą. Depresja jest chorobą, która wymaga leczenia, może się bowiem pogłębiać.

Namawiam Panią do przekonania brata o konieczności podjęcia leczenia. Może Pani zaproponować swoje wsparcie, na przykład udać się wraz z bratem na wizytę. Warto wysłuchać brata, zapytać, co może być przyczyną problemu. Często samo wysłuchanie z pragnieniem zrozumienia chorego, zamiast udzielania rad, jest dużą pomocą.

Zachęcam również do zapoznania się z artykułem: Jak pomóc choremu na depresję?