Co mam robić z rozstępami i nadwagą?

Witam. Mam prawie 15 lat, mam 157 cm wzrostu i ważę 61 kilogramów. Przez szybki wzrost dostałam rozstępów na całych udach, i zaczęłam nadmiernie tyć. Uczęszczałam na aerobik, słodycze zastąpiłam owocami i piłam herbatkę odchudzającą. Niestety, nic nie przyniosło rezultatu. Obecnie wstydzę się pokazać w szatni przed wychowaniem fizycznym w bieliźnie. Oczywiście co do rozstępów, używam kremu zwalczającego je, ale to mało pomaga. Zgłosiłam się z nimi do lekarza, ale przepisał mi właśnie ten krem. Niedługo wakacje, a ja chcę popływać w jeziorze i w morzu, ale przy mojej otyłości i licznych rozstępach będzie mnie to krępowało. Proszę o pomoc.
ponad rok temu

Witam,

Przede wszystkim powinnaś wiedzieć, że rozstępy są wynikiem zaburzeń w wydzielaniu hormonów, które mają miejsce w przypadku szybkiego przybierania na masie ciała, a także w wyniku dojrzewania. Praktycznie nie można ich całkowicie zlikwidować, ale sprawić, aby były mniej widoczne. W tym celu stosuje się kremy, które polecił Ci lekarz. Ważne jest, aby stosować je regularnie i przez dłuższy czas - tylko wtedy widać efekty.

Jeśli chodzi o Twoją masę ciała, muszę podkreślić, że nie masz nadwagi. Na siatkach centylowych Twoje BMI jest na około 95 centylu. Oznacza to, że jesteś w górnej granicy normy. Dlatego rozwiązaniem dla Ciebie nie będzie dieta redukcyjna, ale wprowadzenie zdrowych zasad żywienia oraz regularna aktywność fizyczna.

Na początek powinnaś poczytać artykuły dotyczące zdrowych nawyków żywieniowych i do nich się stosować: http://portal.abczdrowie.pl/zdrowe-i-smaczne-przekaski i http://portal.abczdrowie.pl/buduj-dobre-nawyki-piramida-zdrowego-zywienia.

Pamiętaj też o codziennej aktywności fizycznej, a przykładowe ćwiczenia znajdziesz na stronie www.abccwiczenia.pl.

Pozdrawiam.