Co mam zrobić, by powstrzymać powstawanie zakoli na głowie?

Jestem chłopakiem, mam 15 lat. Powstają mi zakola na głowie. Bardzo się martwię, rzadsze włosy zauważylem trochę wcześniej, ale nie zwracałem na to uwagi, bo myślałem, że mi sie tylko wydaje. Natomiast moja przyjaciółka zwróciła mi uwage, że powstaja mi zakola.. i faktycznie, porównujac zdjęcia sprzed roku do tych z tego roku, widzę ogromną różnicę w gęstości mych włosów. Ogólnie rzecz biorąc mało śpię, późno kładę się spać, a wcześnie wstaję. Często sporzywam napoje energetyzujące. Czy to ma wpływ na mój problem? Czy da radę to jakoś wyleczyć, bądz chociaż można temu zapobiec?

Jeśli tworzą sie u Pana typowe zakola, to utrata włosów w tym miejscu może być objawem męskiego łysienia androgenowego, które wiąże się z podwyższonym poziomem dihydrotestosteronu i najczęściej jest uwarunkowane genetycznie (czy Pański ojciec lub któryś z wujków wcześnie wyłysiał?). Z drugiej strony - trochę wcześnie na ten typ łysienia. Jest on bardziej typowy dla wieku 35-40 lat i więcej, choć spotkać go można także u mężczyzn koło 20-25. roku życia. Informacje na ten temat znajdzie Pan na stronie: portal.abczdrowie.pl/rodzaje-lysienia oraz portal.abczdrowie.pl/leczenie-lysienia-androgenowego.

Stany niedoborowe (za mało żelaza, mikroelementów, witamin) także mogą powodować utratę włosów. Napoje energetyzujące spożywane zbyt często i w zbyt dużej ilości powodują wypłukiwanie z organizmu mikroelementów. Poprawiają koncentrację tylko przez chwilę (pół godziny, godzina), a na dłuższą metę osłabiają organizm. To może być przyczyna przerzedzenia włosów, ale raczej nie tworzenia się zakoli.

Proponuję wizytę u dermatologa (można się do niego dostać bez skierowania). Lekarz zbada, czy nie ma Pan którejś z chorób skóry, powodujących utratę włosów - np. zakażenie grzybicze, któremu towarzyszy łojotok i łupież