Mężczyzna , 20 lat

Mam 20 lat i dużo problemów, lecz jakoś zawsze dawałem sobie ze wszystkim radę! Od ponad pół roku mam mętlik w głowie. Zaczęło się to od samobójstwa mojego najlepszego kuzyna, który powiesił się, prawdopodobnie prez panienkę:( Ciągle mam zły nastrój, chodzę, jak to każdy mówi, nieprzytomny. W nocy nie mogę spać, nie raz płaczę! A ostanio, gdy dziewczyna ze mna zerwała, to już kompletnie mi odbija. W nocy się budzę i myślę ciągle, czy mam się zabić, czy nie, bo dla mnie życie już traci sens! Proszę mi pomóc. Czekam na odpowiedź. Co ja mam w takiej sytuacji robić?

Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
Lek. Jan Karol Cichecki 42
Lek. Jan Karol Cichecki Stażysta/Rezydent, Warszawa
Edytuj odpowiedź

Witam,

nie opisuje Pan dokładnie swojej sytuacji, jednakże z treści listu wnioskuję, iż odczuwa Pan znaczne cierpienie, pojawiają się problemy ze snem, przygnębienie.

Takie objawy często towarzyszą nam w reakcji na stratę bliskiej osoby lub inne przykre sytuacje, które zdarzają się w naszym życiu. Jeśli dobrze rozumiem, te przykre emocje towarzyszą Panu już od około pół roku. Do tego w ostatnim czasie pojawiły się myśli samobójcze. To bardzo niepokojące! Sugerowałbym jak najszybsze skontaktowanie się z lekarzem psychiatrą - uzyska Pan stosowną pomoc.

Czasem kontakt z psychiatrą bywa niemożliwy, ze względu na barierę psychologiczną - ludzie przed pójściem do lekarza czasem bronią się mówiąc: Ale przecież ja nie jestem czubkiem.

Cóż... Amerykanie chwalą się wręcz, iż korzystają z pomocy "swojego" psychiatry/psychoterapeuty. Nawet gdy nie są chorzy. W ich mniemaniu jest to wyraz rozsądku, najwyższej dbałości o swoje zdrowie i kondycję psychiczną. Nam, Polakom, jeszcze może trudno jest się przełamać w tym zakresie, niemniej jednak, czy czasem nie warto dać sobie szansę?

Pozdrawiam serdecznie

 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

  • Neurologia – Neurologia to dziedzina medycyny zajmująca się schorzeniami obwodowego i ośrodkowego układu nerwowego. Jest silnie spokrewniona z psychiatrią i polega na odkrywaniu przyczyn uszkodzenia systemu neuronalnego. Domeną psychiatrii są z kolei choroby, których podłoże stanowi biochemiczne zaburzenie funkcjonowania mózgu jako całości.
  • Depresja – Depresja to zespół zaburzeń psychicznych dotykających nastroju.  Depresja ma kilka grup objawów – obniżenie nastroju, obniżenie tempa działania i myślenia, lęk, a nawet objawy somatyczne. Nie do końca znane są przyczyny powstawania depresji, określa się tylko czynniki, które mogą jej sprzyjać, jak np.

Nasi lekarze odpowiedzieli też na kilka podobnych pytań innych użytkowników:

Wyszukaj lekarza po opiniach