Co mam zrobić? Myślę o samobójstwie

Mam 20 lat i dużo problemów, lecz jakoś zawsze dawałem sobie ze wszystkim radę! Od ponad pół roku mam mętlik w głowie. Zaczęło się to od samobójstwa mojego najlepszego kuzyna, który powiesił się, prawdopodobnie prez panienkę:( Ciągle mam zły nastrój, chodzę, jak to każdy mówi, nieprzytomny. W nocy nie mogę spać, nie raz płaczę! A ostanio, gdy dziewczyna ze mna zerwała, to już kompletnie mi odbija. W nocy się budzę i myślę ciągle, czy mam się zabić, czy nie, bo dla mnie życie już traci sens! Proszę mi pomóc. Czekam na odpowiedź. Co ja mam w takiej sytuacji robić?

Lek. Jan Karol Cichecki

Witam,

nie opisuje Pan dokładnie swojej sytuacji, jednakże z treści listu wnioskuję, iż odczuwa Pan znaczne cierpienie, pojawiają się problemy ze snem, przygnębienie.

Takie objawy często towarzyszą nam w reakcji na stratę bliskiej osoby lub inne przykre sytuacje, które zdarzają się w naszym życiu. Jeśli dobrze rozumiem, te przykre emocje towarzyszą Panu już od około pół roku. Do tego w ostatnim czasie pojawiły się myśli samobójcze. To bardzo niepokojące! Sugerowałbym jak najszybsze skontaktowanie się z lekarzem psychiatrą - uzyska Pan stosowną pomoc.

Czasem kontakt z psychiatrą bywa niemożliwy, ze względu na barierę psychologiczną - ludzie przed pójściem do lekarza czasem bronią się mówiąc: Ale przecież ja nie jestem czubkiem.

Cóż... Amerykanie chwalą się wręcz, iż korzystają z pomocy "swojego" psychiatry/psychoterapeuty. Nawet gdy nie są chorzy. W ich mniemaniu jest to wyraz rozsądku, najwyższej dbałości o swoje zdrowie i kondycję psychiczną. Nam, Polakom, jeszcze może trudno jest się przełamać w tym zakresie, niemniej jednak, czy czasem nie warto dać sobie szansę?

Pozdrawiam serdecznie