Co mam zrobić z lunatykowaniem chłopaka?

Gdyby lunatykowanie u chłopaka kończyło się na chodzeniu po domu, nie zainteresowałabym się tym. Przeraziła mnie natomiast ostatnia sytuacja. Byliśmy na imprezie, kiedy wróciliśmy, on wyszedł jeszcze z psem. Zdążyłam już usnąć. Przed łóżkiem stał regał (ok. 1 m wys.), na nim ogromny stary telewizor (40 cali) i kwiatek. Obudziła mnie jakaś spadająca figurka z szafki, potem widziałam ten spadający kwiatek i jeszcze zdążyłam zawołać, żeby go złapał... Odwrócił się, ale po chwili zrzucił jeszcze ten telewizor! Strach pomyśleć, jakby wyglądał nasz pies chihuahua, gdyby, tak jak ten kwiatek, wylądował pod telewizorem.

Bardzo się przestraszyłam. Ale on, jak gdyby nic, poszedł do innego pokoju i położył się. Tak na dobrą sprawę nie wiem nawet, czy zdążył położyć się po powrocie. Nie był pijany. Nie wiem, jak to się stało, ale nic nie pamiętał. Powiedział mi tylko, że to mu się czasami przydarza. Do tej pory jednak zdarzało mu się tylko przewrócić jakiś regał. Proszę o pomoc, naprawdę niepokoi mnie ta sytuacja...

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Somnambulizm (lunatykowanie) zdarza się głównie u dzieci, choć może wystąpić po raz pierwszy w wieku dorosłym. Jeśli lunatykowanie wystąpiło po raz pierwszy w wieku dorosłym, wskazana jest diagnostyka neurologiczna - w różnicowaniu należy wziąć pod uwagę przede wszystkim padaczkę.

Łagodne postacie lunatykowania zazwyczaj nie wymagają leczenia, należy tylko zabezpieczyć somnambulika przed możliwością doznania urazu (np. zamykać drzwi na klucz i chować go). W cięższych przypadkach stosuje się leki tłumiące tę fazę snu, w której pojawia się lunatykowanie (część leków przeciwdepresyjnych i uspokajających). Takie leki może przepisać psychiatra.

Wspomina Pani o tym, że epizod lunatykowania miał miejsce po imprezie - należy wziąć pod uwagę ewentualny wpływ alkoholu, który oddziałuje na strukturę snu i zwiększa ryzyko występowania tego typu epizodów. Dlatego wskazana jest abstynencja od alkoholu i środków psychoaktywnych.

Z pozdrowieniami