Co mam zrobić? Zdrada

Jestem z dziewczyną od 5 lat, planowaliśmy ślub, dużo już było pozałatwiane, nagle okazało się, że ona nie chce ślubu, musi to przemyśleć, a co do czego doszło, to od 2 miesięcy w nowej pracy spotykała faceta, z którym spała. 2 razy po kompletnym zerwaniu odezwała się, płacząc, że chce wszystko naprawić i żebyśmy spróbowali. Ja ciągle myślę o tym, jak oni to robią? Powiedziała mi o tym ze szczegółami, bo tego chciałem. Teraz nie mogę spać po nocach i ciągle myślę, do tego przez 5 lat związku dawała mi w kość przelotnymi romansami, zdradziła mnie fizycznie, pocałunki i psychicznie najgorsze jest to, że bardzo ją kocham i nie wyobrażam sobie życia bez niej, dlatego jej wybaczałem, ale teraz jest poważniej, bo kochała się z innym. Co mam robić? Wybaczyć? Zaufać?

ponad rok temu

Mgr Joanna Żur-Teper

Witam,
sytuacja w której się Pan znalazł jest rzeczywiście bardzo trudna i moim zdaniem potrzebna jest pomoc psychoterapeuty. Zawarcie związku małżeńskiego to poważna decyzja, dlatego warto jeszcze przed ślubem rozwiązać wszystkie konflikty i problemy. Zdrada jest dla związku ogromną próbą i niekorzystnie wpływa na jakość relacji między partnerami, zrozumiałe jest to, że trudno poradzić sobie Panu z emocjami, które się pojawiają.
Jeśli zdecyduje się Pan na kontynuowanie związku zachęcam Państwa do podjęcia psychoterapii par. Pomoże to Wam określić jakie są wzajemne oczekiwania wobec związku i co zmienić, aby związek był trwały i satysfakcjonujący. Jeśli uda się Państwu przezwyciężyć te trudności, wtedy związek się umocni, a Wy będziecie bardziej świadomi swoich pragnień. Należy pamiętać o tym, że na terapię muszę się zgodzić obie strony, nie wolno stosować przymusu czy szantażu, ponieważ terapia nie przyniesie oczekiwanych korzyści.
Oczywiście decyzję czy zostać i zaufać czy odejść musi Pan podjąć sam, nikt nie może decydować za Pana. Warto również porozmawiać z partnerką i wspólnie ustalić jakie kroki podjąć.
Pozdrawiam Pan serdecznie